1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. DANIŞTAY " Sağlık'ta Fişlemeye Olmaz" Dedi
DANIŞTAY " Sağlık'ta Fişlemeye Olmaz" Dedi

DANIŞTAY " Sağlık'ta Fişlemeye Olmaz" Dedi

Sağlıkta fişlemeye yüksek yargıdan itiraz geldi. Danıştay; Genel Sağlık Sigortası

A+A-

Önceki yıllarda, Sağlık Bakanlığı’na tanınan hastalarla ilgili bilgi toplama işleme ve paylaşma yetkilerini içeren 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mahkemelik olmuştu. Tüm sağlık kuruluşlarını hastalarla ilgili bilgi-belgeleri Bakanlığa göndermekle yükümlü kılan genelge üzerine tepkiler artmıştı. İtirazlar üzerine Anayasa Mahkemesi, geçen yıl Ocak ayında 633 sayılı kararnamede Bakanlığa verilen sağlıkta fişleme yetkisini iptal etmişti. Ancak bu düzenleme temmuzda çıkarılan torba yasaya yeniden eklenmişti.

Sağlıkta fişlemeye yüksek yargıdan itiraz geldi. Danıştay; Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu’ndaki “sağlık kuruluşlarından takip edilen hastalara ait tüm bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gönderilmesini” mecbur tutan maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gitti. Başvuruyu esastan görüşmeye karar veren Anayasa Mahkemesi, düzenlemeyi iptal ederse, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşların sağlık bilgilerini özel şirketlere satmasına ilişkin yönetmelik ve sözleşmeler de geçersiz hâle gelecek.

Danıştay 15.Dairesi, 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun “Sağlık hizmeti sunucularının kayıt ve bildirim zorunluluğu ve kontrol yetkisi” başlıklı 78. maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu sonucuna ulaştı ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı. Anayasa Mahkemesi de önceki gün, ilgili ilk incelemesini yaptı, davayı kabul edip esastan görüşmeye karar verdi. Danıştay’ın 78. maddede iptalini istediği düzenlemeler şöyle:

Kurum ile sözleşmesi olan, tüm sağlık hizmeti sunucuları, sağlık hizmeti sunduğu tüm kişilere ait sözleşme hükümlerinde yer verilen bilgileri, belirlenen yöntemlere ve süreye uygun biçimde elektronik ortamda veya yazılı olarak Kuruma göndermek zorundadır. Bu bilgiler gönderilmeksizin talep edilen sağlık hizmeti bedelleri, bilgiler gönderilinceye kadar ödenmez.

Sağlık bilgilerinin ne şekilde korunacağı, ulusal güvenlik nedeniyle sağlık bilgisi paylaşıma açılmayacak kişilerin tespiti ilgili bakanlıkların önerisi üzerine Bakanlıkça tespit edilir.

Bu kişi ve grupların sağlık bilgilerinin nasıl tutulacağı ilgili kuruluşların görüşleri alınarak hazırlanacak yönetmelik ile düzenlenir.

 Danıştay’ın iptalini istediği 78. madde hükümleri 76 milyonun tüm kişisel sağlık bilgilerinin fişlenmesi dışında, asıl bu kişisel gizli bilgi-belgelerin başkalarına satışına da dayanak oluşturuyordu.

Nitekim Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kanun maddesine dayanarak 2012 yılında ‘Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşımına İlişkin Yönetmelik’ çıkarmıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, ardından da ‘GSS Verilerinin Paylaşımına İlişkin Sözleşme’ yaparak vatandaşların gizli sağlık bilgilerini Datamed adlı özel bir şirkete sattığı haberleri gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu vb. sözleşmeler ile vatandaşların bütün gizli-mahrem sağlık bilgilerinin yabancı ilaç tekelleri dâhil herkesin eline geçebileceğini ortaya koymuştu. AYM, esas incelemesinde Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlıkta fişleme-ticaret yetkisi veren hükümlerini iptal ederse, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastalara ilişkin kayıtların özel şirketlere satışına ilişkin yönetmeliği yasal dayanaktan yoksun hâle gelecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.