1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Danıştay Seçim ile iki HSYK üyesini belirledi
Danıştay Seçim ile iki  HSYK üyesini belirledi

Danıştay Seçim ile iki HSYK üyesini belirledi

Danıştay Büyük Genel Kurulu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliğine Danıştay kontenjanından 2 asıl, 2 yedek üyenin seçimini yaptı.

A+A-

Danıştay Büyük Genel Kurulu seçimi sonucunda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliğine 2 asıl ve 2 yedek üyenin seçimini yaptı.

Dün yapılan Seçimde, üyeler Taci Bayhan, Şaban Işık, Emin Sınmaz, Mustafa Gökçek, Gürsel Mekik ve Hasan Turgut yarıştı. Daha önce aday olan HSYK Üyesi Ziya Özcan adaylıktan çekildi.

Yapılan Seçim sonucund 13'üncğ Daire Üyesi Taci Bayhan 83, İdari Dava Daireleri Kurulu Üyesi Şaban Işık 78 oy alarak HSYK’nın asıl, 12. Daire Üyesi Hasan Turgut 67, 6. Daire Üyesi Emin Sınmaz 65 oyla yedek üyeleri oldu. Diğer adaylar İdari Dava Daireleri Kurulu Üyeleri Mustafa Gökçek 50 ve Gürsel Mekik 20 oyda kaldı.

HSYK'nın 22 üyeden oluştuğu organizasyon şemasında 

Kurulun Başkanı Adalet Bakanı,

Adalet Bakanı Müsteşarı da Kurul’un tabii üyesi.

Diğer 20 üyenin 4’ü cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atanıyor.

Yargıtay Genel Kurulu 3, Danıştay Genel Kurulu 2, Adalet Akademisi Genel Kurulu’nca da 1 üye seçiliyor.

Adli ve idari yargı hâkim ve savcıları arasından ise 7’si adli, 3’ü idari yargıdan olmak üzere 10 üye seçiliyor.

HSYK üyeliği seçimi 12 Ekim 2014 Pazar günü yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.