1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Danıştay’dan İcap Nöbeti Hakkında Çok Önemli Karar
Danıştay’dan İcap Nöbeti Hakkında Çok Önemli Karar

Danıştay’dan İcap Nöbeti Hakkında Çok Önemli Karar

Danıştay: İcap Nöbetinde Evde Geçen Süreler İçinde İzin veya Ücret Verilip verilemeyeceğini karara bağladı. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası Türk Sağlık-Sen tarafından 10 Eylül itibarıyla icap nöbeti tutan sağlık personelleri hakkında Danıştay'ın çok önemli kararına dair açıklama yapıldı. Açıklamada Danıştay’ın icap nöbetinde evde geçen süreler içinde izin veya ücret verilip verilmeyeceğine dair kararına yer verildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan bir Türk Eğitim-Sen üyesi sağlık personeli tuttuğu icap nöbetinin karşılığında izin kullanmak istemesi talebine idare tarafından evde geçirdiği süre değil sadece çağrılıp hastanede geçirdiği süreler kadar izin verilmesi üzerine sendika tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen İzmir 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda 657 Sayılı Kanun’daki hükmün açık olduğunu belirterek “Sadece davet üzerine sağlık kurumuna gidilerek fiilen çalışılan süreler için değil aynı zamanda evde geçirilen icap nöbeti süreleri için de nöbet ücreti verilmesi veya izin kullandırılması gerektiğinden idarenin işleminde hukuka uyarlılık görülmemiştir' denilerek idarenin red işlemini iptal etmişti.

Söz konusu kararın 9 Eylül Üniversitesi tarafından temyize götürülmesi üzerine Danıştay 12. Dairesi davayı görüştü.

Danıştay verdiği kararda idare mahkemesinin kararının usul ve hukuka uygun olduğuna karar vererek idare mahkemesinin kararını onadı. Böylelikle karar kesinleşmiş olduğu açıklaması yapıldı. Danıştay: İcap nöbetinde evde geçen süreler içinde izin veya ücret verileceğine hükmetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler