1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Danıştay'dan sağlık personeli ile ilgili önemli karar
Danıştay'dan sağlık personeli ile ilgili önemli karar

Danıştay'dan sağlık personeli ile ilgili önemli karar

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sendikanın başvurusu üzerine Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yürütmeyi durdurma kararı çıktığını söyledi.

A+A-

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sendikanın başvurusu üzerine Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yürütmeyi durdurma kararı çıktığını söyledi.

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Danıştay'ın Sağlık Bakanlığı'nın Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yürütmeyi durdurma kararı vermesine ilişkin bazı açıklamalar yaptı. Sendikanın başvurusu üzerine alınan yürütme durdurma işlemi hakkında bilgi veren Özdemir, "Kararda, boşanma halinde anne, baba, kardeş veya reşit çocuklarının ikamet ettiği ile tayin olunabileceğine dair maddedeki ‘boşanma tarihinden önce’ ikamet ediyor olma şartının yürütmesinin durdurulması da bulunuyor" dedi.

Yürütmesinin durdurulmasına karar verilen maddelere değinen Özdemir, "Danıştay, boşanma davası açıldıktan sonra anne, baba veya reşit çocuğunun ikametgahının değişmesi durumunda tarafların bu haktan yararlanmayacak olmasının kanun ve yönetmelikte belirtilen amaçla uyumlu olmadığı gerekçesine yer verdi. Genel sekreter, başkan, hastane yöneticisi, başhekim ve müdür olarak sözleşme imzalayanların eşleri talepleri halinde sözleşme süresi ile sınırlı olmak kaydıyla eşlerinin görev yaptığı yere geçici olarak görevlendirilebilmekteler. Ancak bunu için hastane yöneticisi, başhekim ve müdür olarak sözleşme imzalayanların stratejik personel kapsamında olması gerekmekte idi. Danıştay, stratejik personel kapsamında olma şartının da yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay gerekçesinde stratejik personelin bu düzenlemeden yararlanabilmesinin, eşin de stratejik personel olup, fıkrada sayılan unvanlardan birinde çalışmak üzere sözleşme imzalamış olma koşuluna bağlanması yoluyla getirilen kısıtlamanın yönetmelikte hedeflenen amaca aykırı olduğunu belirtmiştir. Stratejik personelin kamu görevlisi olmayan eşinin yanına gitmesini engelleyen maddesinin yürütmesi durduruldu. Ancak mezkur madde hükmü hakkında daha evvel yürütmenin durdurulması kararı verilmiş idi" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler