1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Danıştay'dan tek çalışan sağlık personeli tayin isteyemez düzenlemesine iptal
Danıştay'dan tek çalışan sağlık personeli tayin isteyemez düzenlemesine iptal

Danıştay'dan tek çalışan sağlık personeli tayin isteyemez düzenlemesine iptal

Sağlık personelinin İl İçi Tayinleri İçin Danıştay’dan Önemli Karar

A+A-

Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonrasında Danıştay İl içi tayinlerde bulunduğu yerde tek personel olarak görev yapan çalışanın tayin hakkı verilmemesi düzenlemesini iptal etti.

 

Türk Sağlık-Sen'in Düzce İl Sağlık Müdürlüğü il içi tayin duyurusunda müracaat şartları içerisinde yer alan " Bulunduğu yerde tek personel olarak görev yapanların tayin talepleri değerlendirilmeyecektir" hükmünün iptali için Sakarya 2. İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme söz konusu düzenlemeyi iptal etti.

 

İptalin ardından idare Danıştay'a itiraz etti. İtirazı değerlendiren Danıştay 5. Dairesi ise verdiği kararda " Bulunduğu yerde tek personel olarak görev yapanların tayin talepleri değerlendirilmeyecektir" hükmünün kurum veya unvan bazında getirilen bir sınırlama olmadığını belirtti.

 

Kararda bir personelin bulunduğu yerde tek personel olarak görev yapmasının kendi inisiyatifinde olmadığına dikkat çekildi. Tek personel olarak görev yapan sağlık çalışanının tayin müracaatında bulunma ve bu yönde tercih yapma hakkından yoksun bırakılamayacağını kaydederek Sakarya 2. İdare Mahkemesinin verdiği kararın dayandığı gerekçenin hukuka ve usulü uygun olduğuna hükmederek kararı onadı.

 

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci idarelerin keyfiyete göre çalışanların haklarını kısıtlayamayacağını belirtti. Kahveci " Tayin hakkında bile idarelerin memurların tayin hakkı isteyemeyecekleri bir şekilde düzenlemeler yapması kabul edilemez. İl içi tayinlerde özellikle çalışanlara zorluk çıkarılmaktan vazgeçilmelidirler. Danıştay'ın bu onama kararı bu açıdan oldukça mühimdir. " dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.