1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Danıştay'ın mal beyanına disiplin kararı
Danıştay'ın mal beyanına disiplin kararı

Danıştay'ın mal beyanına disiplin kararı

Danıştay Onikinci Dairesi, 1 ay süre zarfında verilmeyen mal beyanı gerekçe gösterilerek verilen disiplin cezasını iptal etti.

A+A-

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre İcra müdür yardımcısı olarak görev yapan davacı,almış olduğu aracı 1 ay süre zarfında mal bildirimi bulunmadığı gerekçesiyle hakkında 1 yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesi istemiyle açılan davanın iptali için Danıştay Onikinci Dairesine dava açtı.

Dava dosyasının incelenmesinden; davacının, icra müdür yardımcısı olarak görev yaparken, hakkında yapılan soruşturma sonucu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125/D-j maddesinde düzenlenen cezanın konuluş amacı göz önünde bulundurulduğunda, davacının satın aldığı aracın tescilini yaptırmış olması, aracın taşıt kredisi ile alınmış olması, haksız ve geliri ile mütenasip olmayan mal edindiğine ve edindiği malı gizleme maksadı taşıdığına yönelik iddia ve tespitin bulunmaması hususlan birlikte değerlendirildiğinde, davacının suç işleme kastıyla hareket etmediği sonucuna ulaşıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunamamıştır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler