1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Danıştay’ın Sözleşmeli Öğretmen Mülakatları Kararı Uygulanacak Mı
Danıştay’ın Sözleşmeli Öğretmen Mülakatları Kararı Uygulanacak Mı

Danıştay’ın Sözleşmeli Öğretmen Mülakatları Kararı Uygulanacak Mı

Danıştay tarafından sözleşmeli öğretmen mülakat komisyonları hakkındaki hükmün yürütmesi durduruldu. Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay’ın mülakat kararını uygulayacak mı? Mülakatlar iptal edilecek mi?

A+A-

Danıştay 12. Dairesi, sözleşmeli öğretmen mülakatları konusunda önemli bir karar aldı. Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) tarafından açılan davada sözleşmeli öğretmen mülakatları, mülakat komisyonları ve sözleşmeli öğretmenlikle ilgili birçok yönetmelik maddesinin yürütmesinin durdurulması talep edilmişti. Danıştay ise mülakat komisyonları hakkındaki maddenin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 12. Dairesi tarafından alınan kararda, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 9. Maddesinin 1. Fıkrası yürütmesinin durdurulması talebi oy çokluğu ile kabul edildi. Bu madde, sözlü sınav komisyonlarının oluşumunu belirliyor. Danıştay’ın aldığı kararda sözlü sınav komisyonlarının nasıl oluşturulacağının açıkça düzenlenmesi gerektiğinden hukuka uyarlık görülmediği ifade edildi.

Eğitim İş Sendikası da kararın ardından bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada yürütmenin durdurulması kararı alınmayan, ancak idare hakimlerinin bazılarının karşı oy bildirdiği maddelere de değinildi. Sözlü sınav uygulamasının kariyer ve liyakat ilkelerini yerine getirmekten uzak olduğu, sözleşmeli öğretmenliğin birçok yönüyle hukuken tartışmalı olduğu ifade edildi.

Son olarak da Danıştay’ın sözleşmeli öğretmenlik hakkındaki kararı Meclis gündemine getirildi. Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil soru önergesinde, Danıştay’ın kararı aldığı tarihten sonra komisyonların kurulup sözlü sınav yapılmasının hukuka aykırı olup olmadığı soruldu. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığın ilgili kararı uygulayıp uygulamayacağı sorusu da Bakan İsmet Yılmaz’a yönelik soru önergesinde yer aldı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler