1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Danıştay’tan Öğretmenlerin Öğrenim Özrü İle İlgili Önemli Karar
Danıştay’tan Öğretmenlerin Öğrenim Özrü İle İlgili Önemli Karar

Danıştay’tan Öğretmenlerin Öğrenim Özrü İle İlgili Önemli Karar

Öğretmenlerin il dışı atamalarında öğrenim özrü hakkını reddeden Milli Eğitim Bakanlığına karşı açılan dava Danıştay’da kabul edildi. Danıştay, öğrenim özrü ataması isteyen AES üyesi öğretmenin il dışı atama talebinin karşılanması gerektiğine hükmetti.

A+A-

Danıştay, öğretmenlerin lisansüstü öğrenim yapmasına izin vermeyen ve öğrenim özrünü kullandırmayan Milli Eğitim Bakanlığına karşı açılan davayı sonuçlandırdı. 2013 Şubat Dönemi il dışı atamalarında öğrenim özrüne yer vermeyen Bakanlık bu yönde talepte bulunan öğretmenlerin isteklerini yanıtsız bırakarak kabul etmemişti.

Anadolu Eğitim Sendikası AES de lisansüstü öğrenim yapmak isteyen üyesi adına bu hukuk dışı işleme karşı dava açmıştı. Van 2. İdare Mahkemesi kararıyla 2013 Şubat Dönemi Atamalarında öğrenim özrüne yer verilmediği, idarenin belli yönde işlem tesisi için mahkeme kararı ile zorlanamayacağı gerekçesi ile dava reddedilmişti.

Sendika bu karara karşı Danıştay 2. Dairesi nezdinde temyiz etmiş ve bozulmasına karar verilmesini istemişti. Danıştay 2. Dairesi verdiği karar ile öğretmenin öğrenim özründen atanma talebini reddeden mahkeme kararını hukuka aykırı bularak bozdu.

Danıştay 2. Dairesinin bozma gerekçesi olarak da şu hususa yer verildi: Anayasanın 42. maddesinde düzenlenen eğitim ve öğretim hakkından hiç kimsenin yoksun bırakılamayacağına vurgu yapıldı, işlem tarihi itibari ile yürürlükte olan Yönetmeliğin 38. maddesinde öğrenim özrüne dayalı naklen atama isteme hakkının bulunduğu, bu konuda dairenin yürütmeyi durdurma kararı olduğunu belirterek mahkeme kararının hukuka uygun olmadığına ve bozulmasına karar verildiği belirtildi.

Öğretmenlerin üst öğrenimle ilgili olarak verilen bu karar neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı öğrenim özrü konusunda gerekli çalışmayı yapmak durumunda olacaktır. Karar metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler