1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dar Gelirliye Devlet Katkısı
Dar Gelirliye Devlet Katkısı

Dar Gelirliye Devlet Katkısı

Dar Gelirliyi Devlet Destekleyecek ...

A+A-

Hükümet sosyal yardım miktarını ve kapsamını genişletiyor. Enerji desteği konusunda devlet desteği gündeme gelirken, bu desteğin şekli henüz tam olarak netlik kazanmadı.

Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ortaklığında yürütülen çalışmada ödemenin nasıl yapılacağı henüz belirlenmedi. Üzerinde durulan model ise belirli bir gelirin altında kalan kısmında kazanç elde edenlerin elektrik faturalarının bir kısmının mahsuplaştırılması.

Elektrik faturalarını düzenli ödeyenlerin faturalarını Tarım Bakanlığı ‘nın karşılaması gündemde. Faturaları belirli dönemler halinde 3, 6 veya yıllık ödenmesi söz konusu iken Sosyal Tarife 2013 mart ayında Resmi Gazete ‘de yayınlanan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda da yer alıyor.

Tarım Bakanlığı, Maliye Bakanlığı veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nın ödeme yapabileceği belirtilirken, ürün elde etmek için sulama enerjisinde kullanılan elektriğin Tarım Bakanlığı tarafından ödenebilir.

Kayıp ve kaçağın olduğu bölgelerde “sosyal tarife” ile kaçağın önüne geçilmeye çalışılırken bir yandan da devletin sosyal yardımları yapılmış olacak. Tüm Türkiye de şu an 34 milyon abonenin olduğu bilinmektedir.

Kanun metninde yer alan ifade: “Serbest tüketici niteliğini haiz olduğu hâlde elektrik enerjisini, son kaynak tedarikçisi olarak yetkilendirilen tedarik lisansı sahibi şirket dışında bir tedarikçiden temin etmeyen tüketicilerin rekabetçi piyasaya geçmesini teşvik edecek ve son kaynak tedarikçisinin makul kâr etmesine imkân verecek düzeyde, yürürlükteki perakende satış tarifeleri ile piyasa fiyatları dikkate alınarak hazırlanır. Ancak, bu sınırlamalarla bağlı olmaksızın; kurulca sosyal ve ekonomik durumlar gözetilerek belirlenecek bir miktarın altında elektrik enerjisi tüketen tüketiciler için ayrı tarife yapılabilir.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.