DASK için Belgeleri Unutmayın!

Zorunlu deprem sigortası yani DASK’ın güç geçtikçe öneminin artması ve ev satışları sırasında zorunlu olması herkesi DASK yaptırmak için teşvik etmektedir.

71085
Daha Fazla Göster

DASK için Belgeleri Unutmayın!

DASK için Bu Belgeleri Unutmayın!
DASK için Belgeleri Unutmayın!

DASK için Belgeleri Unutmayın! Fay hattında bulunan ülkemizde DASK yani deprem sigortası yaptırmak oldukça faydalı ve bir o kadar da önemli bir olgudur. Peki, DASK yaptırmak için nerelere gidilmeli ve DASK için hangi belgeler istenmektedir? Bu yazımızda sizler için bu konuyu inceledik ve anlatmaya çalıştık.

DASK için İstenen Belgeler Nelerdir?

DASK için İstenen Belgeler Nelerdir?
DASK için İstenen Belgeler Nelerdir?

DASK poliçelerinizi yaptırmak için hangi kuruma giderseniz gidin ya da nerede yaptırmak istediğiniz fark etmeksizin sizlerden genel olarak aşağıda belirtilmiş olan belgeler istenmektedir. İstenen bu belgeler;

  • Tapu Fotokopisi
  • Sigorta konusunda geçerli olan binanın yaşı
  • Sigorta sahibi olacak kişinin iletişim bilgileri
  • Sigorta sahibi olacak kişinin kimlik bilgileri
  • Binada ki mevcut kat sayısı
  • Sigortalanacak yerin adresi
  • Poliçe de yazması gereken meskenin brüt büyüklüğü
  • Binada daha önce oluşmuş olan bir hasarın olmadığını gösteren belge

Tüm bu belgeler bütün vatandaşlardan istenmektedir. Yani zorunlu deprem sigortası yaptırmak yapacağınız beyanların esasına dayanmaktadır. Bunun anlamı ise DASK başvurusu yapılırken, istenen tüm belge ve bilgileri doğru ilettiğiniz kabul edilerek işlemler yapılmaktadır.

Oluşabilecek herhangi bir deprem ya da hasar sonrasında poliçenize göre sizlere hasar ödemesi yapılacaktır Bu sebeple sizden istenen bilgileri doğru iletmeniz gerçekten önemlidir. Aksi takdirde yapmış olduğunuz yanlış ya da hatalı bilgiler neticesinde maddi kayıplara uğrayabilirsiniz ve bu tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

DASK’ın Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

DASK’ın Geçerlilik Süresi Ne Kadar?
DASK’ın Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

DASK için Belgeleri Unutmayın! Zorunlu Deprem Sigortalarının geçerlilik süreleri 1 senedir. Zorunlu Deprem Sigortaları her yıl sürekli olarak poliçe sona ermeden yenilenmeli ve tekrar yapılmalıdır. Yenilenmemesi durumunda herhangi bir yaptırım olmazken, eğer daha önceki poliçenizi devam ettirirseniz oluşabilecek hasarlar sonucunda alabileceğiniz teminat bedeli daha fazla yükseliyor. Bu sebeple DASK sigortanızı her yıl yenilemeniz sizler için oldukça faydalı olacaktır.

DASK Devredilir mi?

DASK sigortası bir başkasından bir başkasına devredilmemektedir. Fakat adres değişikliği durumlarında zeyil işlemi yapılarak poliçenizi devam ettirebilirsiniz. Bu minvalde yine DASK deprem sigortası ev sahiplerinin mülkleri için geçerlidir, kiracılar DASK sigortası yaptırmak zorunda değildir.

DASK Yaptırmak İstiyorum, Ne Yapmam Lazım?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DASK için Belgeleri Unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!