DASK Raporu Nasıl Alınır?

Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenen Doğal Afet Sigortalar Kurumu, 7 kişilik bir heyet tarafından yönetilen ve herhangi bir kar amacı gütmeyen kuruluştur.

71023
Daha Fazla Göster

Zorunlu deprem sigortası bir sigorta ürünüdür ve DASK tarafından denetimi yapılmaktadır. Temel amacı deprem ve deprem sonrasında oluşabilecek her türlü yangın, infilak, tsunami ve yer kayması gibi durumlarda oluşan hasarlar neticesinde kişilere sigorta poliçesi etrafında ödeme yapmaktır. Özellikle evini satmak isteyen kişiler özellikle yaptırması gereken sigortalardan birisidir ve deprem fayı üstünde bulunan ülkemiz içinde ki tüm vatandaşları gerçekten ilgilendirmektedir.

DASK Raporu Nedir?

DASK Raporu Nedir?

DASK poliçesi zorunlu deprem sigortası sahibi olduğunuzu gösteren bir belgedir. Bu rapor neticesinde yaptırmış olduğunuz zorunlu deprem sigortasının hangi hasarları karşılayacağını ve hangi limitler ile karşılayacağını göstermektedir. Bu rapor sizler için bir güvence kapsamındadır. Bu güvence sayesinde karşılaştığınız tüm hasarlar DASK raporu kapsamında karşılanmaktadır.

DASK raporu diğer bir ismi ile DASK poliçesinin süresi 1 senedir. Her yıl poliçenizi yenileyerek hem teminat bedelinizi artırabilir hem de zorunlu deprem sigortasının sizlere sunduğu güvence ve faydalardan yararlanabilirsiniz. Poliçelerinizi sürekli olarak aynı sigorta acentesinden yenileyebilir yâda farklı bir sigorta acentesine geçiş yapabilirsiniz.

DASK poliçesi geçerliliği ilk prim ödedikten sonraki tarihte başlar ve 1 yıl süre ile devam eder. Poliçelerin başlangıç ve bitiş saati olarak 12:00 alınmaktadır.

DASK Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

DASK Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?
DASK Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Sigorta acentelerinden ya da sigorta şirketlerinden alabilirsiniz. Raporu alabilmek için sigorta şirketlerinin sizden istediği temel belgeler mevcuttur. Bu belgeler şu şekildedir;

  • Sigorta yapılacak binanın açık adresi
  • Sigorta yapılacak binanın tapu bilgileri
  • Sigorta yaptıracak kişinin iletişim bilgileri
  • Sigorta yaptıracak kişinin kimlik bilgileri
  • Sigorta yapılacak binanın inşa yılı
  • Sigorta yapılacak binanın hasar oranı ve durumu
  • Sigorta yapılacak binanın kat sayısı
  • Sigorta yapılacak yerin brüt olarak yüz ölçümü
  • Sigorta yapılacak binanın yapı tarzı

DASK Raporuna İtiraz Edilir mi?

Rapora itiraz edebilirsiniz, eğer verdiğiniz belgelerin tamamı devreye sokulmamış ya da daha sonra yaptığınız herhangi bir değişiklik sistemde aktif edilmemişse bu duruma itiraz edebilir. Zeyil ya da iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DASK Raporu Nasıl Alınır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!