DASK Yaptırmadan Ev Kiralanır mı?

DASK, konut sigortası gibi kişinin tercihine bırakılmamıştır. DASK, 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminden sonra kanunla zorunlu hale getirilmiştir. Bu yüzden DASK sigortası yaptırmak zorunludur. Peki, nedir bu DASK?

71104
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DASK Yaptırmadan Ev Kiralanır mı?

DASK, deprem ve depremin neden olduğu yangın, yer kayması, patlama, yanma, tsunami doğa olaylarına karşın poliçede bulunan limit kadar koruma sağlayan bir sigorta çeşididir.

DASK Yaptırmadan Ev Kiralanır mı?
DASK Yaptırmadan Ev Kiralanır mı?

DASK diğer bir adıyla, Zorunlu Deprem Sigortası olarak da bilinmektedir. Ülkemiz deprem kuşağında bulunduğu için DASK ev sahiplerine herhangi bir deprem anında meydana gelebilecek hasarları sigorta poliçesinde bulunan miktar tutarına kadar karşılama yapıyor.

DASK Yaptırmadan Ev Kiralanır mı?

Yaptırmadan ev kiralanabilir ama kiraladığınız evde DASK yaptırmadığınız için elektrik ve su abonelikleri açılmayacaktır. Eğer evinizde elektrik ve sudan faydalanmak için mecburen DASK yaptırmanız gerekecektir.

Peki, Kiracılar DASK Yaptırabiliyor Mu?

Peki, Kiracılar DASK Yaptırabiliyor Mu?
Peki, Kiracılar DASK Yaptırabiliyor Mu?

Kiracılar da yaptırabilir. Ev sahibinden alacakları gerekli bilgiler ile kiraladıkları evi DASK sigortası güvencesine alabilirler. Böylelikle elektrik ve su abonelikleri açtırma işlemlerine başlayabilirler. DASK’ı kiracı yaptırdığı takdirde ev sahibi ile anlaşmışlar ise DASK yapımından doğacak ücretleri isterlerse kiradan düşebilir ya da ev sahibinden direk alabilirler. Bu kiracı ile ev sahibinin anlaşmasına kalmış bir durumdur.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık birçok işimizi online olarak yapabiliyoruz. DASK isterseniz online olarak da yapabilirsiniz. Böylelikle işinizden geri kalmadan DASK işlemlerini bitirmiş olursunuz.

Sigorta Ettiren ve Sigortalı Nedir?

Sigorta ettiren; sigorta sözleşmesinin altına imzayı atan ve sigorta sözleşmesindeki primleri ödemek zorunda olan kişiye sigorta ettiren denilir.

Sigortalı; ev sahibi olan kişidir. Herhangi bir deprem esnasında meydana gelecek zararı DASK tarafından tazminat ödemesi yapılacak kişidir. Bir deprem meydana geldiyse ve bu depremden sigortalının evi hasar gördüyse tazminat tutarı belirlenmektedir. Belirlen bu tazminat tutarı en fazla 1 ay içerisinde sigortalıya ödenmektedir.

Ev Satın Alırken DASK’ı Kim Yaptırır?

Ev satın alırken DASK’ı evi satın alan kişi yaptırmak zorundadır. Deprem nedeniyle eve bir hasar meydana gelirse DASK tazminat ödemesini bu kişiye yapar. Ayrıca konut kredisi almak istiyorsanız yine DASK yaptırmak zorundasınız.

Konut Sigortası ile DASK Arasındaki 5 Fark!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!