Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Gayrimenkul sektöründe, çeşitli yapıların alım satımları belirli bir miktar karşılığında yapılmaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63501
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?
Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Parayı alan ve ödeyen kişi arasındaki köprü görevini de, özellikle maddi miktarın belirlenmesi anlamında değerleme uzmanları belirlemektedir.

Gayrimenkul kıymetlerin belirleme sürecinde kritik bir rol oynayan uzmanlar, ipoteğe dayalı olan kredi işlemlerinde belirleyici olmaktadır. Taşınmaz malların alım ve satım sürecini belirleyen bu uzmanlar, birçok kişinin mesleki kariyeri konusunda da hayallerini süslüyor.

Değerleme Uzmanı Nedir?

Değerleme Uzmanı Nedir?
Değerleme Uzmanı Nedir?

Taşınmaz mallar arasında kabul gören konut, arsa, bina, arazi ve benzeri yapılarda, alım satım işlemleri geçmişten günümüze sürekli olarak gerçekleşmektedir. Elbette ki bu yapıların satım işlemleri de, belirli bir miktar karşılığında gerçekleşmektedir.

Değerleme uzmanları, tam da bu noktada karşımıza çıkarak taşınmaz malların satımı konusunda fiyat belirleyen meslek grubu olarak adlandırılır. Uluslararası Değerleme Standartları tarafından da tanımlarının net bir şekilde yapıldığı uzmanlar, taşınmaz malın değerlemesini yapmak ve sonuçlarını raporlamak ile görevlendirilir. Bu işleri yapan, iktisadi bir geçerlilik gören ve yürüten özel meslek gruplarıdır. Oldukça önemli bir meslek olan değerleme uzmanlığında, çeşitli eğitim aşamalarının ardından bu mevkiye gelinebilmektedir. Uzmanlar, iş yaptığı dönemlerde girmiş olduğu testleri geçmelidir.

Değerleme uzmanları, aynı zamanda uluslararası boyutta geçerliliği bulunan Değerleme İlkeleri’ne göre hareket ederek, mesleklerini başarıyla sürdürmelidir. Bu bağlamda ahlaki yetkinlikler ve mesleki ilkeler, karar verme mekanizmasını yönlendiren unsurlar olmalıdır. Değerleme uzmanları, taşınmaz malların ipoteğe dayalı olan işlemlerinde değer tespiti yapmakla yükümlüdür.

Bununla beraber gayrimenkul kategorisinde gösterilen yapılar ile ilgili olarak görülen davalarda, bilirkişi olarak da görevlendirilir ve görüşlerine başvurulur.

Gayrimenkul satım alımı yapmak isteyen bireylerin, bu işlem öncesinde gayrimenkul değerleme uzmanlarına başvurması elzemdir. Böylelikle yapının belediye ve tapu ile ilgili kısımlarında mağduriyet yaratacak bir etkene sahip olup olmadığını kısa sürede öğrenmiş olur.

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?
Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Değerleme uzmanı olmak için gereken şartlar da detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Değerleme uzmanları, gayrimenkullerin satım ve alım süreci çerçevesinde projelerin değerlemelerini yapmak üzere görevlendirilen, Sermaye Piyasası Kurulu’nun lisanslamaya dair düzenlemeleri çerçevesinde “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı” almış kişi olarak bilinmektedir. Bu anlamda da, çeşitli eğitim aşamalarından geçmiş olmak büyük bir önem arz ediyor.

Değerleme uzmanı olabilmek adına öncelikli olarak lise mezuniyetinin ardından ilk önce üniversite sınavına girmek gerekmektedir. Üniversitelerde bölüm farkı olmadan 4 yıllık mezuniyet diplomalarını almaları, değerleme uzmanı olmak için gereken aşamalardan biridir.

4 yıllık lisans diplomalarını almalarının ardından Sermaye Piyasası mevzuatlarına tabii ortaklıkların piyasa mevzuatları kararınca gayrimenkul değerlemesi yapmaları zorunlu işlemler bağlamında değerleme uzmanı yapabilecek kişi olması adına bir lisans almaları da şarttır. Bu anlamda adaylar, çeşitli aşamalardan geçerek Gayrimenkul Değerleme Lisansı sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu aşamada karşılarına çıkan sınavlardan her birinden 50, totalde ise toplam 60 ve daha yukarısı notlar almaları elzemdir. Bu ortalamaları tutturan kişiler, Gayrimenkul Değerleme Lisansı almaya hak kazanmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Lisansı sahibi olmayı başaran kişiler, bununla beraber konut değerleme çerçevesinde yapılan görevlerde de rol alabilirler. Bu görev için, ekstradan bir lisans belgesi şartı yoktur. Bu işi yapabilmek adına, üniversite mezuniyeti ve sonrasında da Gayrimenkul Değerleme Lisansı alma şartı bulunmaktadır.

Değerleme Uzmanlığı Sınavı Neleri Kapsıyor?

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı, 4 farklı bölümden oluşmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerçekleştirilen sınavda, toplam 100 soru ve her bölüme ait 25 soru yer almaktadır. 4 puan değerindeki sorularda 5 adet şık bulunmaktadır.

 • İnşaat Muhasebesi
 • Gayrimenkul Mevzuatı
 • Gayrimenkul Değerleme Esasları
 • Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı

Tüm bu aşamalar, uzmanlık lisans belgesi almak isteyenler için bazı şartlar ile girilen sınavlardır. Lisans belgesine sahip olmak isteyen adaylar bu sınavlardan her birinde minimum 50 puan almak zorundadır. Fakat her sınavdan 50 almak da belgeye sahip olmak için yeterli değildir. Ortalama 60 puan belge almak için gereken şartların başında gelmektedir.

Kimler Değerleme Uzmanı Olabilir?

Kimler Değerleme Uzmanı Olabilir?
Kimler Değerleme Uzmanı Olabilir?

Değerleme uzmanı olmak isteyenler için, bazı şartlar da mutlaka bulunmaktadır. Elbette ki, Gayrimenkul Değerleme Lisansı’na sahip olmaları bu işi yapabilmeleri adına ilk öncelikli kuraldır. Bunun için de Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan sınavlarda geçerli notları alması gerektiğini söylemiştik.

Bunun yanı sıra, 3 yıllık bir iş deneyimine sahip olmaları da bir öneri olarak koşulan detaylardan biridir. Fakat 3 yıllık iş tecrübesine sahip olmayan kişiler sınava yine de girebilir. Belirtilen puanı alarak sınavda başarılı olan kişiler, gayrimenkul değerlemesi alanında 1 yıl tecrübe kazanmalarının ardından talep ettikleri takdirde lisanslarını alabilme şansı elde etmektedir. Değerleme uzmanı olabilmek adına da, sınav başvurusu için bazı belgeler talep edilebilmektedir.

 • Lisans sınavına katılacak olan adaylar, SPL Başvuru Sistemi’ne üye olmalıdır. Üyeliği bulunmayan adayların başvurusu kabul edilmez.
 • SPL Başvuru Sistemi’nde, adaylar kimlik ve iletişim bilgilerini verirken nüfus cüzdanındaki bilgilerin yanı sıra iletişim bilgilerini Nüfus Müdürlükleri’ne yaptıkları bildirimler ile eş bir biçimde vermelidir.
 • Adaylar, sınav başvurusu öncesinde SPL’ye kayıt olurken gereken bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamak ile yükümlüdür. Eksik ve hatalı bilgiler ile doldurulan üyelikler geçersiz sayılır. SPL Üyelik Sözleşmesi de üyelik sonunda onaylanmalıdır.
 • Kayıtların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi adına adaylar bilgilerin doğru ve eksiksiz girdiğini taahhüt etmelidir. SPL Başvuru Sistemi, sehven yapılan hatalardan dolayı doğacak mağduriyetlerde sorumluluk kabul etmemektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan adaylar, başvuru sistemine kayıt olmadan önce SPL ile iletişime geçmelidir. Yetkililer, kendilerine numara tahsis etmektedir. Yabancı uyruklu adaylar sisteme bu numara ile beraber üyelik işlemlerini tamamlamaktadır.

Değerleme Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

 • Değerleme uzmanları, konut, bina ve arsa gibi taşınmaz malların kıymet ve değerlerini tespit etmektedir.
 • Uzmanlar bu değerleri tespit ederken ilgili usul, esas ve yasal mevzuatlara hakim olmalıdır.
 • Taşınmaz malın yaşını ve kalitesini belirlerken, taşınmaz üzerinde detaylı bir şekilde denetim yapmalıdır.
 • Çevreden bağımsız bir şekilde, ilkeleri yerine getirerek tarafsız bir şekilde koşulları derince analiz etmelidir.
 • Konuyla ilgili olarak müşterilere, devlet kurumuna veya şirketlere yazılı beyanda bulunmalı ve değerlendirmelerini aktarmalıdır.
 • Karşılaştırılabilecek bir mülk satış değerini analiz ederek, her bir mülk adına demografik bilgiler sağlamakla yükümlüdürler.
 • Tüm araştırma sürecini detaylandırarak yazılı bir rapor haline getirmelidirler.

Değerleme Uzmanları Nerelerde Çalışabilir?

Değerleme Uzmanları Nerelerde Çalışabilir?
Değerleme Uzmanları Nerelerde Çalışabilir?

Değerleme uzmanları, lisanslarını almalarının ardından Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne üye olmalıdır. Bu anlamda, üyeliğin ardından gayrimenkul değerleme şirketlerinde ve bankalarda çalışma imkanları bulunmaktadır.

Geniş bir iş ağına sahip olan değerleme uzmanları, iki yerde birden çalışamamakla beraber kamuda, özel sektörde ve bankacılık sektöründeki gayrimenkul değerleme ihtiyaçlarında görev alabilmektedir.

Değerleme Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Değerleme uzmanları, maaş anlamında tecrübe ve iş yoğunluğuna göre değişen fiyatlara tabii tutulmaktadır. Bu kişiler sözleşmeli olarak çalışmaları halinde iş başına ücret alırlar. Maaşlı olarak çalışan değerleme uzmanları özel sektörde 4.000 lira civarında aylık kazanç elde eder.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!