Deneme Sınavlarının Önemi

KPSS, DGS, SMMM, YDS derken iyi bir kariyere sahip olmak adına birçok sınavda ter döküyoruz. Sınav korkularımızı nasıl yeneriz? Deneme sınav performansı mevcut sınavlarda ki başarımızı ne kadar etkiler?

12710
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde sınavlar hayatımızın büyük bir bölümünü kapsıyor. KPSS, DGS, SMMM, YDS derken iyi bir kariyere sahip olmak adına birçok sınavda ter döküyoruz. Sınav korkularımızı nasıl yeneriz? Deneme sınav performansı mevcut sınavlarda ki başarımızı ne kadar etkiler? İşte cevabı…

Bir KPSS öğrencisi bir eğitim dönemi içinde minimum 45 maksimum 80 deneme sınavı olur. Bu sayı DGS ya da YDS öğrencilerinde 60 SMMM Staj Başlatma adayları için ise 40 civarındadır. Genellikle Türkiye Geneli yapılan bu tür sınavlarda öğrenciler (ilk sınavlar da özellikle) ;Daha konuların tamamını görmedikleri için sınavlara girmek istemezler.  Oysa araştırmalar göstermiştir ki sınavlarda ‘’ farkındalık ‘’  gösteren öğrenciler daha başarılıdır. Farkındalık yasası: Öğrencinin eğitim dönemi içinde eksik olduğu konuları ve sınav stratejilerini kendinin belirlemesi ve bu doğrultuda başarıyı yakalamasıdır.

Deneme sınavlarının amaçlarını şöyle sıralayabiliriz…

•             Eksik olduğunuz konuları tespit edebilirsiniz.

•             Mevcut sınavın provası niteliğindedir.

•             Çalışma düzeninizin güvenirliğini test edebilirsiniz.

•             Gerçek sınav zamanını ölçebilirsiniz.

•             Yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

•             Farklı soru tiplerini görmenizi sağlar

•             TG olduğunda daha fazla aday ile yarışmanızı sağlar.

•             En önemlisi ise gerçek sınavın gizemini en aza indirir.

Sınav korkularımızı nasıl yeneriz?

Eğitim dönemimiz içinde ki tüm deneme sınavlarımızı ciddiye almamız gerekir. Gerçek sınavmış gibi bir gün öncesinden uykumuza dikkat etmeliyiz. Sınava giderken materyallerimizi sınava uygun bir şekilde hazırlamalıyız. Genelde gerçek sınavda 15 dakika öncesinde sınav salonun da bulunmamız istenir bu uyarıya mutlaka uyalım. Ders çalışma saatlerimizi sınav süresi kadar ayarlamaya çalışalım bu uygulama zamanı verimli kullanmak için bize yardımcı olacaktır. Unutmayalım ‘’ Sahici bir sarsıntı sahte bir dengeden iyidir. ’’

Deneme sınav performansı mevcut sınavlarda ki başarımızı ne kadar etkiler?

Deneme sınavlarında alınan yüksek puanlarda istikrarı yakalamalıyız. Alınan düşük puanlarda ise eksiklerimizi görmeliyiz. Kademe kademe puanlarını yükselten bir öğrenci çalışmalarının karşılığını alıyor ve ilerliyor demektir. Hep aynı puan da kalan öğrenciler ise yanlış çalışma taktikleri ile zaman kaybediyordur. Deneme sınavından sonra hemen yanlış sorular çözülmeli ve doğrusu bulunmalı. Eğer bu yapılmazsa deneme yapmanın da hiçbir mantığı kalmaz. Bu nedenle deneme sınavlarına gerçek bir sınav havasında hazırlanmalıyız. Deneme sınavları o kadar önemlidir ki, sonuç ne olursa olsun öğrenciyi doğru yönlendirebilir.

Gökhan KAÇAN – Eğitim Danışmanı

 

                                                                                                                                                                                  

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Deneme Sınavlarının Önemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!