Deprem Bilimci Profesörden Korkutan İstanbul Depremi Açıklaması!

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir korkutan açıklamalar yaptı.

62945
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Kumburgaz 7.4’lük Deprem Potansiyeline Sahip”

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir açıklamasında bilimsel alanda yapılan çalışmaların İstanbul’da 10 yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depremin olacağını gösterdiğini söyledi. Kumburgaz segmentinin 250 yıldan bu yana kırılmadığına dikkat çeken Hasan Sözbilir 7.4 büyüklüğünde deprem üretme potansiyelinin olduğunu, Türkiye genelinde kırılmayı bekleyen fay sayısının ise 16 olduğunu söyledi.

Gözler Yeniden İstanbul Depremine Çevrildi

Bingöl – Karlıova’da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar sürüyor. Bu açıklamalardan biri de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevli profesörlerden Hasan Sözbilir’den geldi. Sözbilir, beklenen İstanbul depremi hakkında da konuştu. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte İstanbul’u etkileyecek olan 7 büyüklüğüne bir depremin yaşanma olasılığının yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kumburgaz segmenti olarak bilinen bölgede 250 yıldan beri bir deprem yaşanmadığını ve bu bölgede oluşacak depremin 7.4 büyüklüğüne çıkabileceğini ifade etti.

“İstanbul için Büyük Bir Risk Var”

Habertürk’e konuşan Hasan Sözbilir, 199 depreminden bugüne kadar pek çok araştırma yapıldığını, yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar incelendiğinde İstanbul için büyük bir risk olduğunu bilim insanları olarak gördüklerini söyledi. Bu araştırmaların sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de yapıldığını ve yurtdışındaki bilim insanlarının da İstanbul için aynı şeyi söylediklerini de ifade etti. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın incelendiğini söyleyen Sözbilir, dünyadaki yer bilimcilerin gözünün Marmara’da olduğunu, simülasyonlardan elde edilen verilerin ise milyonu geçen can kaybı yaşanacağı yolunda olduğunu belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!