Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? Deprem Çantasında Neler Olmalı

Ülkemizde sık sık meydana gelen depremler insanların kabusu olmaya devam ediyor. Son yaşanan İstanbul depremi ile uzmanlar her evde mutlaka bir deprem çantasının olmasını uyardı. Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? Ayrıntılar haberimizde.

56552
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da yaşanan son deprem ile uzmanlar Türkiye’de her evde mutlaka bir deprem çantasının olması gerektiği yönünde bir açıklamada bulundu. Özellikle deprem bölgelerinde yaşayan vatandaşlar deprem çantasının nasıl hazırlanacağı yönde bir araştırma yapmaya başladı.

Deprem çantası nasıl hazırlanır? Deprem çantasında neler olması gerekiyor? Sizler için araştırdık. Öncelikle Deprem aniden geliştiği için; deprem esnasında güvenli bir yere geçerek dizinizin üstüne çökmek ve depremin bitmesini beklemekten başka çareniz yok. Deprem anında panik yapmak, koşmak yerine emin adımlarla ne yapacağınızı bilmek yararınıza olacaktır.

Gelecek bir afet öncesinde tedbirli olabilmek için kolay ve pratik çanta hazırlanmalıdır. Bunun için ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı kolay ulaşabileceğiniz bir yerde saklamalısınız. Depreme hazırlıklı olmak için deprem çantasının her evde bulundurulması gerekiyor. Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişiler ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Deprem çantasında olması gereken temel malzemelere gelin birlikte bakalım. En önemli ihtiyacınız olan suyu birey sayınızla orantılı bir şekilde çantanıza eklemelisiniz. Enerji veren yiyecekler, Yedek pilleri ile fener, İlkyardım çantası, Kişisel reçeteli ilaçlar (kalp, damar, tansiyon, şeker için hormonal ilaçlar), varsa çocuklarınızın kullandığı ilaçlar, Birer kat giysi ve iç çamaşırı, Önemli belge fotokopileri, Bir miktar para, Kolay taşınabilir bir battaniye, Çakı, Düdük, Kalem, kağıt, kimlik kartları, pasaport ve banka cüzdanları, Önemli telefon numaralarının ve iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya, Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeler, Tuvalet kağıdı, tuvalet atıkları için naylon poşetler çantanızda mutlaka olmalıdır.

İklime uygun giysiler tercih etmeniz sizin için iyi olacaktır. Ayrıca arabanız yoksa bir çadır mutlaka bulundurmanız gereklidir. Çadırla birlikte uyku tulumuna ihtiyacınız olabilir. Deprem sonrası e-devletten size en yakın olan barınma yerinin neresi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!