1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Ders Saatlerinde Yapılan Değişikliklerle İlgili Madde Madde Ayrıntılar
Ders Saatlerinde Yapılan Değişikliklerle İlgili Madde Madde Ayrıntılar

Ders Saatlerinde Yapılan Değişikliklerle İlgili Madde Madde Ayrıntılar

Talim ve Terbiye Kurulu Haftalık Ders Çizelge değişikliği hakkında 10 maddelik bir açıklama yaptı. Tarih, İnkılap Tarihi, Felsefe, Beden Eğitimi, Müzik, Din Kültürü, Biyoloji, Sağlık ve Trafik, Resim, Bilgisayar ve Matematik-Fen derslerine dair detaylar.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından haftalık ders saatlerinde değişiklik yapmasından sonra, derslerin içerikleri ve tüm detayları ile ilgili 10 maddelik bir açıklama yaptı.10 Maddede ortaöğretim kurumlan haftalık ders çizelgesindeki değişiklikler

Eğitimde gerçekleşen ulusal ve uluslararası gelişmeler değerlendirilmiştir. Zorunlu eğitimde yer alan derslerin bir bütün olarak ele alınması gereğinden hareket ile öğrencilerimizin kazanması istenen bilgi, beceri, değer ve tutumların gözden geçirilmesi sonucu Ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgesi yeniden düzenlenmiştir.

Tarih dersi:

Uygulamadaki haftalık ders çizelgesinde 9. ve 10. sınıflarda ortak dersler arasında yer alan Tarih dersi. 11. sınıflara da 2 ders saati olarak ortak dersler arasında yer almıştır.

T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersi:

Tarihimizin geçmişten günümüze kronolojik sıralamaya uygun olarak ele alınmasını sağlamak için 11. sınıf ortak dersleri arasında yer alan T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi 12. sınıfa alınmıştır.

Felsefe dersi:

Öğrencilerimizin düşünme becerilerini geliştirmede önemli bir yeri olan Felsefe dersi 10. sınıf dersleri arasında yer almıştır. Böylece Felsefe dersi 2 saatten 4 saate çıkmıştır.

Beden Eğitimi ve Spor Dersi dersi:

Büyüme çağındaki öğrencilerimizin psikomotor gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamalarını sağlamak amacıyla Beden Eğitimi ve Spor dersi 9.10.11. ve 12. sınıflarda 1 ders saatinden 2 ders saatine çıkarılmıştır.

Müzik ve Görsel Sanatlar dersi:

Öğrencilerimizin içsel potansiyellerini gelişmesine katkı sağlamak adına Müzik ve Görsel Sanatlar dersleri 9.10.11. ve 12. sınıflarda 1 ders saatinden 2 ders saatine çıkarılmıştır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi:

Ortaokuldan itibaren 2 ders saati olarak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi konu alanının ihtiyacı dikkate alınarak 9.10.11. ve 12. sınıflarda 1 ders saatinden 2'şer ders saatine çıkarılmıştır.

Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü dersi:

Sağlık Bilgisi ve Trafik ve ilk Yardım dersleri, hayat becerisi olarak birlikte kazanılması amacıyla birleştirilerek 'Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü’ adı altında 9. sınıflarda 1 ders saati olarak düzenlenmiştir.

Biyoloji dersi:

9.10.11 ve 12. Sınıflarda 3‘ er saat olan Biyoloji dersi 9. ve 10 sınıflarda ortak ders olarak 2' şer saat. 11. ve 12 Sınıflarda seçmeli ders olarak 4 er saat olarak yeniden düzenlenmiştir Böylece Biyoloji dersinin çizelgede toplam 12 ders saati de korunmuştur

Bilgisayar Bilimi dersi:

Bilgi ve iletişim araçlarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla Fen ve Sosyal bilimler ile hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liselerine ortak ders olarak 'Bilgisayar Bilimi' dersi konulmuştur.

Matematik/Fen Bilimleri Tarihi ve Uygulamaları

Öğrencilerin bilime olan ilgisini artırmak ve geliştirmek amacıyla 'Matematik Tarihi ve Uygulamaları’ ile 'Fen Bilimleri Tarihi ve Uygulamaları’ dersleri seçmeli dersler arasına eklenmiştir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler