Destek Eğitim Odası Nedir? Açmak Zorunlu Mudur?

Destek Eğitim Odası, eğitim kurumlarında, akranlarından daha çok desteğe ihtiyacı bulunan öğrenciler için eğitim veren ve bu öğrencilerin kaynaştırma- bütünleştirme sınıflarında rahatça okumalarını sağlayan eğitim ortamlarına denir.

65546
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Destek Eğitim Odası Nasıl Açılır?

Destek Eğitim Odası Nasıl Açılır?
Destek Eğitim Odası Nasıl Açılır?

Destek Eğitim Odası, il ya da ilçede bulunan özel eğitim hizmetleri kurulu önerisi ile, milli eğitim müdürlükleri kapsamında ve bu müdürlükler tarafından açılır. Eğitim Odası açılabilmesi için yapılması gereken şeyler şöyle sıralanabilir:

  • Bu odalarda eğitim alacak öğrenci sayısının belirlenmesi önemlidir. Belirlenen sayıya göre bir eğitim kurumunda birden fazla Eğitim Odası açılabilir.
  • Sayısına göre ayrı ayrı açılış onayı alınması gereklidir.
  • Açılabilmesi için eğitim kurumunun fiziki şartları, var olan öğrenci sayısı, eğitim alacak öğrencinin yetersizlik türü ve yetenek alanı göz önüne alınarak ayrı ayrı sınıflar açılması için başvuru yapılmalıdır.
  • Fiziki şartları yerinde olmayan ve yeni alan açamayan eğitim kurumları için milli eğitim müdürlüklerinden onay alınması doğrultusunda, var olan atölye odaları ya da laboratuvarlar Eğitim Odası olarak kullanılabilir.

Destek Eğitim Odasında Kimler Eğitim Görebilir?

Destek Eğitim Odasında Kimler Eğitim Görebilir?
Destek Eğitim Odasında Kimler Eğitim Görebilir?

Destek Eğitim Odaları içerisinde, kaynaştırma ve bütünleştirme sınıfları bulunan eğitim kurumunda eğitim alan ve akranları ile aynı öğrenme düzeyinde olmayan, özel eğitim öğrencileri ya da özel yetenekli öğrenciler eğitim alırlar. Bu odalarda öğrencilere verilecek eğitim, öğrencinin yararı doğrultusunda, uygun öğretmenin gözetiminde ve ebeveynlerin onayı doğrultusunda verilir. Eğitim saatleri, eğitim kurumunun çalışma saatleri içerisindedir.

Destek Eğitim Odasında Hangi Öğretmenler Görev Alabilir?

Eğitim Odasında öncelikle eğitim kurumunun var olan öğretmenleri görevlendirilir. Eğitim kurumunun ihtiyacına göre ayrıca, özel eğitim öğretmenleri de Destek Eğitim Odalarında görevlendirilebilir.  Bu odalarda genel olarak ise sınıf öğretmenleri ve alan öğretmenleri eğitim verir. Ayrıca RAM’da görev alan öğretmenler ya da başka eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler de Eğitim Odasında görev alabilir.

Eğitim Odasında eğitim verecek öğretmenlerin, bu eğitime başlamadan önce kendileri eğitim alırlar. Eğitim alanı doğrultusunda, öğrencinin ihtiyacına göre il ve ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu tarafından öğretmenlere çeşitli seminerler verilir.

Destek Eğitim Odası Açmak Zorunlu Mudur?

Destek Eğitim Odası Açmak Zorunlu Mudur?
Destek Eğitim Odası Açmak Zorunlu Mudur?

Kaynaştırma ve bütünleştirme sınıfları, öğrenme düzeyi ortak olan öğrenciler yanında, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler ve özel yetenekleri olan öğrencilerin, aynı sınıf içerisinde uyumlu bir şekilde eğitim aldıkları sınıflara denir. Eğitim Odası, kaynaştırma ve bütünleştirme sınıflarının yer aldığı tüm eğitim kurumlarında yer almak zorundadır.

Sürekli Görev Yolluğu Nedir? Unsurları Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Destek Eğitim Odası Nedir? Açmak Zorunlu Mudur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!