1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Destekleme Kursları Öğretmen ve Ücretli Öğretmen Başvuruları Başlıyor
Destekleme Kursları Öğretmen ve Ücretli Öğretmen Başvuruları Başlıyor

Destekleme Kursları Öğretmen ve Ücretli Öğretmen Başvuruları Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2017-2018 eğitim-öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kurslar DYK başvuruları başlıyor. Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen başvuruları ve detaylar haberimizde.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi veya özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları, resmi veya özel ortaöğretim kurumlarına devam etmekte olan öğrenciler ile açık öğretim öğrencilerine yönelik kurslar örgün eğitim kurumlarında; kursiyerlere yönelik kurslar ise yaygın eğitim kapsamında halk eğitimi merkezi müdürlükleri bünyesinde açılacak kurs başvuruları 12 Eylül Salı günü başlıyor.

Destekleme ve yetiştirme kursu 1. dönem başvuru ve kurs takvimi şu şekildedir:

Öğretmen başvurularının alınması ve ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması 12-17 Eylül 2017'de yapılacaktır. Öğrenci başvurularının alınması 18-24 Eylül 2017'de yapılacaktır. Kurs sınıf/şubelerinin oluşturulması 25-29 Eylül 2017'de yapılacaktır. Kursların başlaması 02 Ekim 2017'de yapılacaktır. Kursların tamamlanması 14 Ocak 2018'de yapılacaktır.

Kimler DYK'da görev alabilir?

DYK’larda öncelikle kurs talebinde bulunan kadrolu ya da sözleşmeli çalışan öğretmenler, bu öğretmenlerin ihtiyacı karşılamaması hâlinde kurs merkezi müdür ve müdür yardımcılarının görevlendirilmesi esastır. Öğretmen ihtiyacının devam etmesi hâlinde ise ilçe millî eğitim müdürü tarafından çalışmasına onay verilen ücretli öğretmenler görevlendirilir.

Öğretmenlere kaç saate kadar kurs verilebilir?

Bu konu sürekli tartışılmaktadır ve okul idarelerince 10 saatten fazla kurs verilemez gibi algılanmaktadır. Oysa ki 40 saate kadar öğretmenlere ders + kurs verilebilmektedir. Örneğin eğer öğretmen 28 saat derse giriyorsa, 12 saat kurs alabilir; 22 saat derse giriyorsa da 18 saat kurs alabilmektedir. 40 saati geçmediği sürece ders + kurs verilebilir. Daha önceki yıllarda yaşanan bu sorun defalarca gündeme geldiğinden bu yıl herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz.

Kursları öğretmenler veya okul idareleri belirleyebilir mi?

Kurslar tamamen öğrencinin istediği derslerden olmaktadır. Bu kapsamda okul idareleri istediği öğretmen veya istediği dersten kurs açtıramamaktadır. Bununla ilgili olarak, öğretmenlere egzersiz vb. kurs açabilirsiniz şeklinde yaklaşımlar doğru değildir! Kurslarla ilgili kılavuz için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler