1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Görevli-İzinli Olan Öğretmen Ek Ders Alır mı?
Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Görevli-İzinli Olan Öğretmen Ek Ders Alır mı?

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Görevli-İzinli Olan Öğretmen Ek Ders Alır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan öğretmenler görevli veya izinli olduklarında ek ders alabilirler mi? Anadolu Eğitim Sendikası’nın MEB’e başvurusu karşılık buldu. İşte detaylar!

A+A-

221.jpegAnadolu Eğitim Sendikası AES tarafından Milli Eğitim Bakanlığı MEB’e başvuru yapıldı. Başvuruda Destekleme ve Yetiştirme Kursları DYK’larda görevli öğretmenlerin kurs günlerinde görevli-izinli oldukları zaman ek ders alıp alamayacağı konusu gündeme getirildi. MEB tarafından sendikaya olumlu cevap verilerek konuyla ilgili bilgilendirme yapıldı.

My Memur olarak benzer durumda ek ders alması gerekirken, DYK kursu kesilen öğretmenler için konuyu bizler de gündeme getiriyoruz. Bilindiği üzere öğretmenler görevli-izinli oldukları zaman ek derslerini alabilmektedirler. Aynı şekilde Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında DYK görevli oldukları gün de aynı şekilde herhangi bir kesinti olmadan ek ders görevini yerine getirmiş sayılacakları belirtildi. Sendikanın açıklaması şu şekildedir:

DYK’ da Sendikamızın Talebi Karşılığını Buldu

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptığımız başvuruda, görevli-izinli olan üyemize  DYK kurs ek dersi ödenmediğini belirtmiş, üyemizin hak ettiği ek dersin derhal ödenmesini talep etmiştik. Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü verdiği cevap yazısında,  MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne konunun sorulduğu ve MEB Personel Genel Müdürlüğünün yazısı dayanak gösterilerek ödenebileceğini belirtmiştir. Anadolu Eğitim Sendikası olarak, üyelerimizin hakkını almak için takibe devam edeceğiz açıklamasında bulunuldu.

MEB’İN SENDİKAYA VERDİĞİ CEVAP

Bakanlığımız Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 08/01/2020 tarihli ve 411175 sayılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili yazıları ve eki Personel Genel Müdürlüğü'nün 20/04/2018 tarihli ve 8024580 sayılı öğretmenlerin görevlendirildiği günlerde üzerinde bulunan destekleme ve yetiştirme kurslarına ait kurs ücretinin ödenip ödenmeyeceğine yönelik ek ders ücreti ile ilgili yazıları ekte gönderilmiştir.

Bilgilerinizi, konu ile ilgili olarak Bakanlığımızın ekteki görüş yazıları doğrultusunda hareket edilmesi hususunda gereğini rica ederim.

İlinizde bulunan eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16'ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında, fiilen yerine getiremedikleri destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerini de yapmış sayılıp sayılamayacaklarına ilişkin ilgi yazı ve eki incelenmiştir.

Bilindiği gibi söz konusu Kararın 4'üncü maddesinde; "Bu Kararda geçen;... b) Aylık karşılığı ders görevi: Aylık karşılığında okutulmak zorunda olunan dersleri, ... f) Ek ders görevi: Aylık karşılığı ders görevi dışında ek ders ücreti karşılığında okutulan dersleri,... ifade eder." hükmüne yer verilmiştir.

Aynı Kararın 16’ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde ise; ' Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden:

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir... ” hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, ilinizde bulunan eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin, anılan Kararın 16'ncı maddesinin birinci fıkrası kapsamında, fiilen yerine getiremedikleri destekleme ve yetiştirme kurslarındaki ders görevlerini de yapmış sayılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.

aes2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler