1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Devlet Kamuda Yeni Kariyer Kadrosu Açıyor: Bilişim Uzmanlığı
Devlet Kamuda Yeni Kariyer Kadrosu Açıyor: Bilişim Uzmanlığı

Devlet Kamuda Yeni Kariyer Kadrosu Açıyor: Bilişim Uzmanlığı

Kalkınma Bakanlığı Devlet Personel Başkanlığı Koordinasyonun Tarafından Yürütülecek Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı Çerçevesinde Bilişim Uzman ve Yardımcısı Alımının Yolu Açılacak

A+A-

Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı çerçevesinde Kamuda çalıştırılmak üzere Bilişim Uzmanları kadrosu açılıyor. 2015-2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek plana göre bir çok kişiye istihdam olanağı sağlanıyor.

Kariyer alanı “Bilişim Uzmanlığı” olacak kişiler kamuda ciddi iş olanaklarına sahip olacaklar. Kurumların bilgi işlemleri ile ilgili çalışmalarını daha etkin şekilde yönlendirecek olan Bilişim Uzmanları için özlük haklarından bir çok yeniliğe kadar iyileştirme gündemde olacak.

Kamuda istihdam edilecek Bilişim Uzmanları alım süreçleri çalışacağı işin gerektirdiği niteliklere gre yeterlilik sınavlarına tabi tutulacak.

Kamuda Bilişim alanında çalışanlar özel sektöre göre çok düşük ücretler almakta ve kariyer imkanı daha kısıtlı olmakta. Bu bakımdan küresel olarak kamu alanında benzer örnekler ve çalışma yöntemleri ile geliştirilmesi bekleniyor.

Kamuda bilişim çalışanları ile ilgili düzenlemeler yapılsa da bu değişim için yeterli olmadığı belirtildi ücretler ve özlük haklar konusunda tekrar gözden geçirmeye ihtiyaç duyulduğu dile getirildi.

Mevzuatta yapılacak değişim ile kamuda Bilişim alanında personel istihdamına yönelik yapılacak değişiklikler şu şekilde:

- Devlet Personel Başkanlığı (DPB) bilişim personeli istihdamı çerçevesinde ciddi çalışmaya başlayacak.

- Bilişim personelinin çalışma şekli ile ilgili usuller belirlenecek ve yapılacak iyileştirmeler ele anılacak.

- Kadrolar belirlenirken küresel örnekler ve özel sektör örnek alınacak.

- Yetki ve sorumluluk alanları belirlenecek

- kamuda şu anda çalışan;

Mühendis, programcı, çözümleyici şeklindeki kadroların yerini “Bilişim Uzman Yardımcılığı” ve “Bilişim Uzmanı” şeklinde kadrolar alacak.

Bu kadrolara alınacak personel için işin gerekliliğini yerine getirdiğini  gösteren süreçler ve yeterlilik sınavlarından geçirilerek alımlar sağlanacak.

Alınacak Bilişim Uzmanı ve Bilişim Uzman Yardımcıları için  eşit seviyede özlük haklar ve kariyer geliştirme imkanları sunulacak.

Devlet memurluğu Kanunu ve gerekli diğer mevzuatlarda gerekli düzenlemelerin yapılacağı da bildirildi.

Ayrıca dünkü yaptığımız haber ile Kalkınma Bakanlığı’nın 2015-2018 yılları için yapacağı Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı yavaş yavaş hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Bilişim alanında oldukça fazla alım haberleri yakında gelecektir.

PROJE KAPSAMINDA ALINACAK UZAKTAN ÇALIŞMA SİSTEMİ İSTİHDAMI 16 Mart 2015

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.