Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapabilir?

Devlet memuru olarak görev yapan kişiler, ikinci bir işte çalışıp çalışamayacaklarını merak ederler. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65116

Devlet memurları kafe açabilir mi?, Devlet memurlarının eşi ticaretle uğraşabilir mi? gibi pek çok soruyu sizler için bu yazımızda cevapladık.

Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapabilir?

Devlet Memurları Hangi Ek İşleri Yapabilir?

Devlet Memurları Kanunu’da göre, memurluk yapan kişiler esnaf ya da tacir olarak nitelendirilecek işlerde çalışamazlar. Ticaret ve sanayi alanlarındaki yerlerde çalışamazlar. Bu yerlere vekil ya da mümessil olamazlar. Ayrıca memurlar, mesleki faaliyet ve icralarda bulunacakları yerler açamazlar. Bazı özel kanunlar ile bazı görevler bu statüden çıkarılmıştır. Bu nedenle bazı memurlar ne yapıp yapamayacakları konusunda ikileme düşmektedirler. Bu ikilemi ortadan kaldırmak için Devlet Personel Başkanlığı isteyenlere görüş vererek, devlet memurlarını bilgilendirme çalışmaları yaparlar.

Sözleşmeli Memur Ek İş Yapabilir Mi?

Sözleşmeli memurlar da, diğer memurlar gibi ek işte çalışıp çalışamayacaklarını merak ediyorlar. Fakat devlet memurları ve sözleşmeli memurlarda aynı kanuna tabiidir. 657 sayılı kanuna bağlı olan tüm memurlar için ek iş yapma yolu neredeyse kapalıdır.

Devlet Memuru Arıcılık Yapabilir Mi?

Devlet memurlarının ek iş yapmasının önü kapalıdır ama kişinin küçük çiftlik işleri yapmaları önünde bir engelleri yoktur. Devlet memurları kendilerine ait olan arazilerde tarım yapabilir, arıcılık ve hayvancılık ile uğraşabilirler. Ayrıca devlet memurları gerekli ziraat odalarına kayıt olabilme hakkına da sahiplerdir. Ticaret yapmaları önünde yasa engeli bulunsa da çiftçilik ve ziraat işleri için devlet memurlarının önü açık bırakılmıştır. Ayrıca devlet memuru bu faaliyetler sonucunda ellerinde bulunan ürünleri de satabilirler. Bu satışta sadece üretim alanı kurulursa yasa devreye girer.

Devlet Memuru E-Ticaret Yapabilir Mi?

Devlet Memuru E-Ticaret Yapabilir Mi?

Devlet memurları tabi oldukları yasa nedeni ile hiçbir türlü ticareti yapamazlar. Bu ticarete e ticarette dahildir. Bununla birlikte mesleki olarak ofis vb. gibi işlerde kurup çalışamazlar.

Devlet Memurları Kafe Açabilirler Mi?

Devlet Memurları Kafe Açabilirler Mi?

Devlet memurları mesleki ofis ve işyerleri açamadıkları gibi kafe de açamazlar. Çünkü kafelerde ticaret alanına girer ve devlet memurlarının ticaret yapmaları yasa ile sınırlandırılmıştır. Devlet memurları esnaflık da yapamazlar.

Devlet Memurları Özel Ders Verebilirler Mi?

Devlet Memurları Özel Ders Verebilirler Mi?

En çok merak edilen iş alanlarından biri de memurların özel ders verip veremeyecekleri hakkındadır. Öğretmenler, psikolog ve sosyologlar, fizyoterapistler ve sosyal araştırmacılar ek gelir için özel ders vermek isterler. Öğretmenlerin, Özel Öğretim Kurumları Kanunu uyarınca ihtiyaç halinde ve çalışılan kurumun izni dahilinde, aylık karşılığında özel eğitim yerlerinde ders verebilirler. Kanuna göre bu ders kapsamı resmi kuruluşta verilen ders saatinin yarısını geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. Usta öğretici, uzman öğretici ve öğretmenlik yapma niteliğine sahip olan memurlar da kurumlarının izni ile birlikte on saati geçmeyecek şekilde özel kurumlarda ders verebilirler.

Memurların Eşi Ticaret Yapabilir mi?

Devlet memurlarının ek kazanç getirme yönündeki yasakları sadece kendilerini kapsamaktadır. Yani devlet memurunun eşi ya da çocukları ticaret yapmada serbesttir. Ancak bu işlerin yapılmaya başlanması itibari ile memurun on beş gün içerisinde bağlı oldukları kurumu bilgilendirmeleri gerekmektedir. Memurun çocuğunun ticari faaliyette bulunabilmesi için 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca ticaret yapacak kişinin akıl sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Alkol bağımlılığı, kötü yaşam biçimi, savurganlık, hapis cezası gibi durumlarda hakların yasak kapsamında, 15 gün içinde kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

Devlet Memuru Basın Kartı Alabilir Mi?

Exit mobile version