Devlet memurları izinlerinin iptali mağduriyet yaratıyor

Memur ve diğer kamu görevlilerinin yıllık izinlerinin yayınlanan Başbakanlık Genelgesiyle iptal edilmesi mağduriyetler yaratıyor. Bu konuda acil tedbir alınması gerekiyor.

23279-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz hain darbe kalkışmasının ardından ilan edilen OHAL (Olağanüstü Hal) kapsamında alınan ilk tedbirlerden biri de memur ve diğer kamu görevlilerinin yıllık izinlerinin yayınlanan Başbakanlık Genelgesiyle iptal edilmesi olmuştu. 18 Temmuz 2016 tarihli ve 29774 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ile tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırıldığı bildirilerek izinde olanların en kısa sürede görevlerinin başına dönmeleri istenmişti.

Başbakanlık genelgesiyle tüm kamu personelinin izinlerinin iptal edilmesi mağduriyetlere neden oldu. Tatil rezervasyonu yapan birçok kamu çalışanı aileleri ile beraber mağdur olmakta ve dinlenme hakkını kullanamamaktadır. Bu durum hem turizm açısından hem de çalışanlar ve aileleri açısından sorun oluşturmaktadır. Bu konudaki tedbirin Başbakanlıkça herkesi etkileyecek şekilde düzenlenmesi yerine, Bakanlıklara bırakılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

Zira bu Genelge Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmenler için uygulanmıyor ve sorunda oluşturmuyor. İzinlerin kaldırılması tedbirinin yumuşatılmasının, takdirin Bakanlıklara bırakılmasının, tedbirin mazeret izinlerini kapsamadığı yönünde bir açıklama yapılmasının mağduriyetleri gidereceğini düşünüyor ve bu konuda gerekli adımların yetkililer tarafından atılmasını bekliyoruz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!