Devlet Memurları Kanunu Değişikliği İle Saymanlara 3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi

Kamu kurumlarında sayman kadrolarında çalışanlara 3600 ek gösterge verilmesi amacıyla yeni kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna verildi. Teklif ile Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması ve ek göstergenin saymanlara da verilmesi isteniyor

53489
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması ve bazı memurlara verilecek olan 3600 ek göstergenin saymanlara da verilmesi için yeni Kanun teklifi Nisan 2019 itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifinin gerekçeleri ve tüm detaylar şu şekildedir:

Devlet kademelerinde her meslek grubunun kendi içinde yaptığı hizmetler önem arz etmektedir. Saymanlar, çalıştıkları kurumlarda sermaye gelirlerini ve giderlerini hesap eder, sayar ve üstleri için raporlama yapar. Onlar olmadan hiçbir kurum ve yönetim proje üretemez, ürettikleri projeleri zamanında düzeltip karar alamazlar.

SAYMANLARIN SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Şirketlerin günlük işlerini anlayarak hesap kitap takibini tutar. Şirketin finans anlamında daha iyi ve sağlıklı olmasını sağlar. Mali politika ve stratejileri belirler. Fonları uygun bir şekilde düzenler. Sektörlere yapılacak yatırımları iyi bildiği için hangi alana yapılacak konusunda danışmanlık yapar.

Şirketin finans risklerini yönetir. Vergi, mülkiyet, sigorta ve emeklilik konusu dahil tüm finans işleri ile sorumludurlar. Şirketin sorumluluklarım yapabilmesi için sermayeyi kontrol edip yönetir. Günlük olarak nakit değerlerini yönetir, takip eder ve diğer işlemleri gerçekleştirir.

Hazine denetim ve işlemlerinden sorumludur. Şirketin nakit akışlarında her hangi bir sorun oluşmaması için yönetir ve yardımcı olur. Firmanın finansmanı olarak kararları kendisi verir.

Maaş, nakit ödemeleri ve borçlar gibi çeşitli analizleri yaparak zorlukları tahmin edip yönetir. Şirketin yeni projelerin şirkete maddi etkisini değerlendirir ve yönetir. Yatırımcılar ve bankacılar ile her daim iletişimde olur. Üst seviyede toplantılar olmak üzere yönetim kurullarına da katılır. Muhasebe ve vergiler konusunda gerekli bölümlerde çalışanlar ile her daim iletişimde olur.

Devlet kademesi içerisinde önemli görevleri icra etmekte olan Saymanlar işte bu yüzden, en az 3600 ek gösterge verilmesinde sayılan meslek gruplarında görev yapanlar kadar, bu düzenlemede yer almayı hak etmektedirler.

3600 EK GÖSTERGE SAYMANLAR İÇİN DE VERİLMELİ

3600 ek gösterge verilmesi düşünülen yüzbinlerce polis, öğretmen ve diğer kadrodaki görevlilerin toplam kadrolarının, yüzde biri bile kadroya sahip olmayan saymanların da, 3600 ek gösterge verilmesi ile ilgili yapılacak düzenlemede, Şube Müdürleri ile aynı sınıfın içine dahil edilmesi gerekmektedir.

Ücret adaletsizliğinin giderilmesi, eşit işe eşit ücret verilmesi ve hakkaniyet kuralları açısından bu düzenleme önem arz etmektedir.

Tüm saymanların ortak menfaatleri doğrultusunda, mağdur edilmeden, hak kaybına uğramamaları açısından 3600 ek göstergenin verilmesi gerekmektedir. 14.7.1965 sayılı Devlet Memurları Kanun’un düzenlenerek saymanlara 3600 ek gösterge talebinin sağlanması bu kanun değişikliği ile sağlanmaktadır denildi.

Kanun teklifi tam metni:

pdf.jpg

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. bence saymanlar haklı , en iyisi birinci derecedeki memurlara verilmelidir.

  2. 2 sene önce

    KHK ile TEK DARBE YİYEN Ayniyat Saymanlarını lütfen unutmayın

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!