1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Devlet Memurları KOSGEB’den Yararlanabilir mi?
Devlet Memurları KOSGEB’den Yararlanabilir mi?

Devlet Memurları KOSGEB’den Yararlanabilir mi?

KOSGEB ‘in yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere verdiği destekler oldukça avantajlı kapılar açmaktadır.

A+A-

Verilen bu desteklerden yararlanılabilmesi adına en çok merak edilen konu devlet memurlarının herhangi bir sektöre dayalı KOSGEB desteği alıp alamayacağıdır. Bilindiği üzere devlet memurları, fiilen çalıştıkları süre boyunca herhangi başka bir iş veya ticari kolda yer alamamaktadır. Bu sebeple devlet memurları çalıştıkları süre boyunca KOSGEB desteklerinden faydalanamazlar. Ayrıca yalnız devlet memuru olmak değil herhangi bir işte çalışıyor olmak da KOSGEB desteğini almaya engeldir. Bu destekler yeni bir iş kurmak için verilmektedir.

Sertifika Süresi

KOSGEB, iş yeri açmak isteyenler için  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi  ve bu eğitim sonrasında yapılacak harcamaları karşılamaları için ise Girişimcilik Destek Programı oluşturmuştur. Eğitimler neticesinde verilen sertifikaların herhangi bir süresi yoktur ve istenildiği zaman kullanılabilmektedir. Bu sebeple devlet memurları bu eğitimlere katılarak sertifikalarını alabilirler. Memuriyet halinin devam etmesi esnasında alınmak istenen bu eğitimler için tek koşul, eğitimler sonucu alınan sertifikaların memuriyet sonrasında kullanılması olmaktadır. Yani devlet memurlarının KOSGEB desteklerinden faydalanabilmeleri için memuriyet ile ilişiğinin kesilmiş olması gerekmektedir.

KOSGEB eğitimlerinin alınabilmesi için bu kursların düzenlendiği kurumlara başvurmak yeterlidir. Ayrıca memuriyet hayatının sonlanmasından sonra girişimcilik ile yeni bir iş kurmak isteyen devlet memurlarının, henüz memuriyetleri bitmeden bu eğitimleri ve sertifikaları almaları da sonrasındaki zaman kaybını ortadan kaldırmaktadır. Kısacası, herkes gibi devlet memurları da KOSGEB desteklerinden faydalanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken tek koşul, kişinin devlet memurluğu ile herhangi bir bağının kalmamış olmasıdır. Ayrıca yalnızca KOSGEB değil, farklı bir iş veya ticari atılımlar da, devlet memurlarının memuriyet durumları devam ederken başvurabilecekleri bir yol değildir. Memuriyet hayatı devam ederken yapılabilecek en mantıklı şey Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ‘nin alınması ve sertifikaların hazır edilmesidir. Memurluk ile ilişiğin kesilmesinin ardından KOSGEB destekleri için rahatlık ile başvuru yapılabilmektedir. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından verilen sertifikalar süresiz olarak kullanılabildiği için, emeklilik döneminde bu sertifikaları kullanarak KOSGEB desteklerinden faydalanmak oldukça faydalı bir yol olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.