Devlet Memurları Linkedin’i Etkili Nasıl Kullanabilir?

Her geçen gün sosyal platformlardan iş bulma olanağı arttıkça özel alanda daha çok ilgi duyulan Linkedin artık memurlar tarafından da ilgi duyulan iş bulma platformuna dönüşmüştür.

Devlet Memurları Linkedin’i Etkili Nasıl Kullanabilir?
Devlet Memurları Linkedin’i Etkili Nasıl Kullanabilir?
Daha Fazla Göster

Karışık bir platform gibi görülen Linkedin, aslında adım adım uygulandığında faydalanabilecek bir alan oluşur. Bu alanlar ise;

Linkedin Profilini Tamamlamak

Linkedin Profilini Tamamlamak
Linkedin Profilini Tamamlamak

Profilde kişisel markanın güçlü bir parçası bulunabilir. Kayıtlı tüm kullanıcıları ise bunu özel moda alınmadığı sürece bunu görebilir. Ayrıca, diğer dış arama motorları arama yaptığında bulunabilecek herkese açık bir profile sahip olmak  kayıtlı olmayan insanlar tarafından görülme fırsatı sunduğundan ulaşılabilirliği artırır.

Linkedin’in dahili arama algoritması sadece “tamamlandı” olarak görülerek net olarak bulduğu profilleri tanır ve bunlar tamamlanmamış profillere 20 katından fazlasını görüntüleyebilmesiyle birlikte tamamlamak önemlidir. Bu durumda memurlar için ya da diğer kullanıcılar için hatırlanması gereken bazı önemli şeyler vardır:

 • Tercihen iyi kalitede profesyonel fotoğraf ekleyerek akıllı görünüm sağlanmalı, gülümsemeli profil oluşturulmalı,
 • Kişilikleri ve meslekleri yansıtan bir arka plan görüntüsü (bazen “afiş” veya “kapak” görüntüsü) ekleyerek profil ışıltılı tutulmalı,
 • Endüstriyi ve bulunulan yeri başlıklarda 120 karaktere kadar gidebilecek metin yazılmalı,
 • Kişinin kim olduğu, ne yaptığı ve ne yapması gerektiği kısa bir özetle eklenmeli,
 • Profilin ışıldamasını sağlamak için çalışmaların altına bağlantı verme ya da yükleme yapılabilir.
 • Mevcut pozisyon eklenerek içerikleri açıklanmalıdır. Mesela, “harika bir iletişimci” diye övgü sözleri yerine, iletişim becerilerin ayrıntılarını vermelisiniz,
 • Önceki çalışma geçmişlerine, eğitim detaylarınıza ve en az dört beceriye uzmanlık alanı eklenmeli.

Diğer Linkedin Kullanıcılarıyla Bağlantıya Geçilmeli

Diğer Linkedin Kullanıcılarıyla Bağlantıya Geçilmeli
Diğer Linkedin Kullanıcılarıyla Bağlantıya Geçilmeli

Endüstrideki insanlarla ve profesyonel kuruluşlarla ağ kurarak iletişim olanağı sağlar. Bu, en son gelişmeler için haberdar olmada ve alandaki diğer kişilerle bilgi paylaşmada yarar sağlar.

Birini bağlantı kurmaya davet edilebilir. Ancak siteyi kullanabilmeleri için kendi hesaplarına sahip olmaları gerekir.

Yapılan bağlantıları Ağım adlı bir listeye kaydederek yeni bir bağlantı kurulduğunda yalnızca o kişi için profile değil, genel olarak erişilen bağlantılara da erişim sağlanır. Bunlar kişinin “ikinci derece bağlantıları” olur. Bu, daha fazla ağ oluşturma fırsatı sunarak onları doğrudan sizinle bağlantı kurmaya davet eder.

Bağlantılarla Konuşmalı

Bağlantılar üzerinden oluşturulduktan sonra mesajlaşma tesisi onlarla gerçek zamanlı konuşma yapmanıza olanak sağlar. Aktif Durum özelliği, hangi bağlantılar için çevrimiçi olduğunu gösterir ve profil resimlerinin yanındaki yeşil noktaya da dikkat edilmelidir.

Tavsiye, Onay Verme ve Onay Alma

Bağlantılar profiller için “öneriler” yazdırır ve becerilerin “onaylarını” sunabilir ve karşılığında da aynıları yapabilir.

Öneriler içerisinde profesyonel yetenekleri vurgulamaya yönelen kişisel referanslar çalışılan insanlar ve kullanıcılar için bir tane yazmasını isteyerek bunlardan bir avuç toplamak (5 ile 10 arası iyi bir “kuraldır”) hedeflenmelidir.

Onaylar, belirli bir beceriye sahip olunduğunda onaylayan basit bildirimler gönderir. Özel olarak yazılan tavsiyelerin etkisinden yoksun olabilir, ancak bir bağlantı liderlik becerileri için onay verirse, kalabalığın arasından sıyrılmaya yardımcı olabilir.

Linkedin Grupları Kullanılmalı

Tüm üyeleri fikirleri tartışmak ve sektördeki haberleri paylaşmak için gruplar oluşturabilir veya katılabilir ve bu profesyonel ağı geliştirmek için harika bir yol olabilir.

Katılmak istenlen ilginç grupları aramak için profil sayfalarının üst kısmındaki arama çubuğunu kullanabilir veya daha önce katılım sağlanan gruplarla yeni gruplar bulunabilir. Grup üyesi olunduğunda, grup konuşmalarına katılım gerçekleştirilebilir, soru sorabilir ya da diğer üyelere mesaj gönderimi gerçekleştirilebilir.

Özellikle Linkedin için İlgi Çekici İçerik Oluşturulmalı

Özellikle Linkedin için İlgi Çekici İçerik Oluşturulmalı
Özellikle Linkedin için İlgi Çekici İçerik Oluşturulmalı

Diğer sosyal ağlarda da olduğu gibi, basit metin güncellemeleriyle, resimler ve diğer sitelere bağlantılar gönderebilir ve diğer kullanıcılardan gelen gönderiler paylaşımda bulunulabilir. Ancak gönderinin yararlı, bilgilendirici ve profesyonel bağlantılarınızla alakalı olduğundan emin olunmalıdır.

Ayrıca direkt olarak cihazdan Linkedin’e video kaydedebilir veya yükleme yapılabilir. Videonuzu aydınlatmak için dahili filtreleri ve “etiketleri” kullanarak sesi kapalı izleyen insanlar için başlıklar eklenmelidir.

Linkedin Profesyonel Görgü Kurallarına Uyum Sağlanmalı

Başarı, iyi bir üne sahip olmanın ve sürdürmeyi başarmanın güvencesine bağlı olarak her zaman profesyonel görünüm elde etmenin önemli olduğu anlamına gelmektedir.

Yapılan bu açıklamalara memur dahil olmak üzere her kullanıcı uyum sağladığında etkin kullanma oranı başarılı bir şekilde artış gösterebilmektedir.

Memurlar için Linkedin Kullanmanın Anahtar Noktaları

Memurlar için Linkedin Kullanmanın Anahtar Noktaları
Memurlar için Linkedin Kullanmanın Anahtar Noktaları

Memurlar Linkedin’den en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki stratejileri kullanmalıdır:

 • Profilinizi tamamlayarak,
 • Diğer Linkedin Kullanıcılarıyla Bağlantıya geçerek,
 • Bağlantılarla konuşarak,
 • Tavsiye verip, öneri alışverişleri yaparak,
 • Gruplarını aktif kullanarak,
 • Özellikle Linkedin için etkileyici içerik üreterek,
 • Yeni iş fırsatları yakalayarak,
 • Profesyonel görgü kurallarına uyum sağlayarak, belirlenen anahtar noktalar memurlar tarafından uyarlandığında da daha etkin kullanım sağlanacaktır.

Devlet Memuru Olmak için Genel ve Özel Şartlar Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Devlet Memurları Linkedin’i Etkili Nasıl Kullanabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!