Devlet memurlarının aldığı sağlık raporundaki onay şartı kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Devlet Memurları için sağlık raporu alırken Başhekimlik onayı alma zorunluluğu getirilmişti. Geçtiğimiz haftalarda izin kısıtlaması da kaldırılarak izin ve raporlar normale döndü.

23535
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi. Bilindiği üzere sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecek bütün raporların usule ve fenne uygun olarak tanzimi kanuni bir görev ve sorumluluktur. Bu konudaki meri mevzuat çerçevesinde raporların nasıl düzenleneceği ilgili genelgeler ile belirlenmiştir.

Kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarının, ikinci bir emre kadar başhekimlik tarafından onay ve mühürleneceği, tüm sağlık hizmet sunucularına duyurulmuştur. İstirahat raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumu İş Göremezlik Uygulaması (e-Rapor Sistemi) kullanılarak, raporların düzenlenmesi ve ön provizyon uygulamasına geçilmiştir.

Mevcut genelgenin yayınlanmasından itibaren ise kamu, üniversite ve öze! sektöre ait tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarında başhekimlik onay ve mührü aranmayacak olup, sistemden alman çıktı, raporu düzenleyen hekim veya hekimlerce kaşe ve imzalanacaktır.

Usule ve fenne aykırı rapor düzenlenmesi, ilgilileri genel olarak adli ve idari yönden sorumlu kılacağı gibi, somut olaya göre FETÖ/PDY. PKK gibi suç örgütlerine yardım ve suça iştirak fiilini de oluşturabilecektir. Bilgilerini ve keyfiyetin ilgililere tebliği ile istirahat raporlarının ilgili genelgeler ve mevzuatta belirlenen usul ve esaslara uygun olarak düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Resmi yazı için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!