Devlet Memuru Olmak için Genel ve Özel Şartlar Nelerdir?

2202 yılı sözleşmeli ve kadrolu memur alımları birçok kamu kurum ve kuruluşuna yapılmaya devam ediyor. Alımların minimum seviyede olması atanmak için şartları zorluyor! Kamuya memur olarak atanmak için genel ve özel şartların detayları yazının devamında!

featured

Devlet Memuru Olmak için Genel ve Özel Şartlar Nelerdir? Genel ve Katma Bütçeli Kurumlar, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, kanunlarla kurulan fonlarda, kefalet sandıklarında veya Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüklerinde çalışan memurlar hakkındaki 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamu personeli olmak için genel ve özel şartlar yer almaktadır.

Kamuda kadrolu veya sözleşmeli devlet memuru olmak için genel şartlar yer almaktadır. Bu şartlar da 657 DMK 48’nci maddede açık bir şekilde ifade edilmiştir. Öte yandan bazı kamu kurum ve kuruluşları için de kadrolu veya sözleşmeli memur olmak için özel şartlar da bulunmaktadır. Bu özel şartlara dair hususlar ve kanun hükümleri her ilanda ayrı ayrı belirtilmektedir.

Fakat kamuda istihdam edilmek için 657 Devlet Memurları Kanununda yar alan GENEL ŞARTLARI taşıyor olmak şarttır. Kamuda memur olmak için genel şartların yer aldığı 48’nci madde hükümleri şu şekildedir.

Devlet Memuru Olmak için Genel ve Özel Şartlar Nelerdir?

  • Türk Vatandaşı olmak, 657 DMK’nın “Memuriyete girişte yaş” maddesindeki yaş şartlarını taşımak,
  • 657 DMK’nın “Sınıflandırmada öğrenim unsuru” maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak gerekiyor.

Memuriyete Girişte Yaş Şartı!

Devlet Memuru Olmak için Genel ve Özel Şartlar Nelerdir?

Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler

Sınıflandırmada Öğrenim Unsuru!

Genel olarak ortaokulu bitirenler memur olabilirler. Ortaokul mezunlarından istekli buhttps://www.mymemur.com.tr/memur-haberlerilunmadığı takdirde ilkokulu bitirenlerin de alınması caizdir. Bir sınıfta belli görevlere atanabilmek veya bu görevlerde belli derecelere yükselebilmek için, kuruluş kanunları veya bu kanun ve kuruluş kanunlarına dayanılarak çıkarılacak yönetmelikler ile işin gereğine göre daha yüksek öğrenim dereceleri veya muayyen fakülte, okul veya öğrenim dallarını veya meslek içi veya meslekle ilgili eğitim programlarını bitirmiş olmak veya yabancı dil bilmek gibi şartlar konulabilir

Memur Alımları Cezai Hükümler!

Memur Alımları Cezai Hükümler!
Memur Alımları Cezai Hükümler!

Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Memur Alımları Askerlik Şartı!

Askerlik durumu itibariyle;

  • Askerlikle ilgisi bulunmamak,
  • Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
  • Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak gerekiyor.

Engelli Memur Alımı İstisnası!

Engelli Memur Alımı İstisnası!
Engelli Memur Alımı İstisnası!

657 DMK’da yer alan Engelli personel çalıştırma yükümlülüğü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak gerekiyor.

Memur Alımları Güvenlik Soruşturması Şartı!

Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak da 2017 itibarıyla kamuda istihdam edilmek için aranan en önemli şartlar arasında yer alıyor. Atamaya hak kazanabilmek için bu soruşturmaların olumlu sonuçlanması en son aşamada şarttır.

Devlet Memuru Olmak için Özel Şartlar

Devlet Memuru Olmak için Özel Şartlar
Devlet Memuru Olmak için Özel Şartlar

Devlet memuru olmak için Hizmet göreceği sınıf için 657 DMK’da yer alan “Tesis edilen sınıflar” ile “Sınıflandırmada öğrenim unsuru” maddelerindeki belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak gerekmektedir.

Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak gerekmektedir. Bazı kamu kurum ve kuruluşları ilanlarda özellikle bu şartları da belirtmektedir. Her ilandaki detayları incelemek gerekiyor. 657 Devlet Memurları Kanunu tam metni için bu bağlantıdan faydalanabilirsiniz.

Emekli Devlet Memuru Hangi Kadroyla Yeniden Atanabilir?

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Devlet Memuru Olmak için Genel ve Özel Şartlar Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 11 ay önce

    hocam anayasa mahkemesi güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını ıptal etti

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!