Devlet Memurunun Hakları Nelerdir?

Memurların hakları, görevleri ve sorumlulukları Devlet Memurları Kanunu olarak bilinen 657 sayılı kanunla belirlenmiştir. İşte detaylar!

61084
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Memurunun Hakları Nelerdir? Kamu kurumlarında ve kuruluşlarında devlet memuru olarak görev yapanların haklarının neler olduğu merak edilir. Memurların hakları, görevleri ve sorumlulukları Devlet Memuru Kanunu olarak bilinen 657 sayılı kanunla belirlenmiştir. Memurlara kanun çerçevesinde tanınan haklar yazının devamında…

Memurların haklarını, sorumluluklarını ve görevlerini koruma altına alan bütün kurallar memurluk statüsünü oluşturur.

Devlet Memurunun Hakları Nelerdir?

Memurların Temel Hakları Nelerdir?
Devlet Memurunun Hakları Nelerdir?

Devlet kadrosunda çalışan memurların temel hakları aşağıdaki şekilde sıralanır.

  • Memurluk Statüsünün Düzenlenmesi
  • İzin Hakkı
  • Aylık ve Yolluk Hakkı
  • Emeklilik Hakkı

Memurluk Statüsünün Düzenlenmesi

1982 yılında çıkartılan Anayasa ile devlet memurlarının sahip olması gereken nitelikler, görevleri ve yetki alanlarının neler olduğu, atanmalarının hangi şartlarda ve nasıl gerçekleştirileceği, aylıkları ve ödeneklerinin neye göre ve nasıl hesaplanacağı, hakları ve sorumlulukları, diğer tüm özlük hakları ilgili kanunla düzenlenerek belirlenmiştir.

Buna göre Türkiye’de devlet memuru olarak çalışan kişilerin statüleri de belirlenmiş olup, kamu görevlilerinin statüsü son halini almıştır.

Memurların İzin Hakları

Memurların İzin Hakları
Memurların İzin Hakları

Devlet memurları görev süreleri boyunca çeşitli izin haklarından yararlanırlar. Bu izin hakları şu şekildedir:

  • Yıllık İzin Hakkı
  • Doğum İzni – Mazeret İzni Hakkı
  • Hastalık İzni Hakkı
  • Aylıksız İzin

Yıllık İzin Hakkı

Memurların yıllık izinlerinin süresini toplam hizmet süreleri belirler. 1 yıldan 10 yıla kadar hizmet süresi bulunan memurlar yıllık olarak 20 gün, 10 yıldan çok hizmet süresi bulunan memurlar da yıllık olarak 30 gün izin kullanırlar. Belirlenen bu sürelere zorunlu haller doğması durumunda gidiş için 2 gün, geliş için 2 gün ilave edilebilir. Hizmete başladıktan sonraki ilk 1 yıl içinde memurun izin hakkı yoktur.

Aynı kamu kurumunda görev yapan memurlar sırayla izin kullanırlar. İzinlerin ne zaman kullanılacağına amirleri karar verir. Birbirini izleyen iki yılın izinleri aynı anda kullanılabilir. Ancak kullanılmayan yıllık izinlerin üzerinden 1 yıl geçmesi halinde o izin hakkı kaybedilir. Sadece içinde bulunulan cari yılın bir öncesindeki yıla ait olan izin hakkı kullanılabilir.

Devlet kurumlarında ve kuruluşlarında öğretmen olarak görev yapan memurlar yaz tatilinde ve eğitim yılı içindeki diğer tatil günlerinde izinli olduklarından ayrıca izin hakları bulunmaz. Öğretmenler izin almak istediklerinde bunu mazeret izni ya da hastalık izni olarak alırlar.

Memur kadrosundaki görevi itibariyle radyoaktif ışınlara maruz kalan kişilerin yılda 1 ay sağlık izinleri vardır. Bu izin yıllık izinlerine eklenir.

Doğum İzni –Mazeret İzni

Kadın memurlara doğum tarihlerinden önceki 8 haftada ve doğum yaptıktan sonraki 8 haftada doğum izni adıyla mazeret izni verilir. Devlet memurlarının toplam 16 hafta doğum izinleri vardır. Kadının birden çok çocuk doğurması durumunda doğumdan önce kullanılan 8 haftalık izne 2 hafta daha ilave edilir.

Ancak doğum yapacak olan kadın memurların doğumdan önce doğuma 3 hafta kalana kadar çalışma inisiyatifi bulunur. Sağlık durumu iyi olan hamile kadın memurlar doğuma 3 hafta kalaya kadar çalışmaları halinde hakları olan kalan izin süreleri doğumdan sonraki sürelerine eklenir.

Kadın memurların hamileyken ve doğumdan sonra sağlık sorunları olması halinde doğum izni süreleri doktor raporuna tabi olmak üzere uzatılabilir.

Eşleri doğum yapan erkek memurlar eğer isterlerse 3 gün izin kullanabilirler.

Memurların bir diğer mazeret izni de kendi isteğine bağlı olmak üzere kendilerinin ya da çocuklarının evlenmesi, anne, babasından birinin, eşinin, kardeşini ya da çocuğunun vefat etmesi halinde5 gün mazeret izni verilir.

Memurlara ayrıca yukarıda bahsi geçen durumlar dışında merkez teşkilatlarında atama yetkisi olan amirleri, valiler, kaymakamlar, yurtdışında görevli olan memurlara da diplomatik misyon şefleri tarafından 1 yıl içinde 10 günü geçmemek üzere mazeret izni verilebilir. Aynı kişiler zorunlu durumlarda bir 10 gün daha mazeret izni verme yetkisine sahiptir.

Hastalık İzni

Hastalık İzni
Hastalık İzni

10 yıla kadar hizmet süresi olan devlet memurları en fazla 6 ay, 10 yıldan uzun hizmet süresi olan devlet memurları da en fazla 12 ay hastalık izni kullanırlar.

Tedavisi uzun süren hastalıklara yakalanan memurlarda bu süre 18 aya kadar çıkar.

İzin süresi bittiğinde hastalığın hala devam ettiği doktor raporuyla belgelenirse izin bir katı uzatılır. Meslek hastalığına yakalanan memurlar, bu hastalıkları geçene kadar izinli kabul edilirler.

Aylıksız İzin

Memurların bakmakla sorumlu oldukları ya da yanında olmadıklarında yaşamları tehlikeye girecek olan anne, baba, çocuk ve eşleri olması halinde bu durum doktor raporuyla belgelenirse en fazla 6 ay olmak üzere aylık izin kullanabilirler. Şartların devam etmesi halinde aylıksız izin süresi bir katına kadar uzatılır.

Aylık ve Yolluk Hakkı

Aylık ve Yolluk Hakkı
Aylık ve Yolluk Hakkı

Devlet memurunun görevinin karşılığı olarak elde ettiği kazançlara “aylık” adı verilir. Memur aylıkları her ayın 15. günü hesaplarına yatırılır. Bu günün resmi tatillere gelmesi halinde memur aylıkları daha erken ödenir. Ayrıca yurtiçi veya yurtdışında geçici olarak göreve giden memurlara mevzuatta belirtilen şartlarda verilen ödeneğe de “yolluk” denir.

Emeklilik Hakkı

İşçi çalışanlarda olduğu gibi memurlar da belirli bir hizmet süresini doldurduklarında ve gerekli diğer şartları yerine getirdiklerinde emeklilik hakkı elde ederler. Memurların emeklilik yaşı 65’tir. Ancak 65 yaşına gelen memur eğer devam etmek isterse görevine devam edebilir.

Ek İş Yapan Memurlar İşten Atılır mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Devlet Memurunun Hakları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!