1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Devlet Personel Başkanlığı 680 ve 681 sayılı KHK duyurusu
Devlet Personel Başkanlığı 680 ve 681 sayılı KHK duyurusu

Devlet Personel Başkanlığı 680 ve 681 sayılı KHK duyurusu

Devlet Personel Başkanlığı tarafından 680 ve 681 sayılı kanun hükmünde kararnamelerle yapılan değişikliklere ilişkin duyuru yayınlandı. KHK değişiklikleri ile ilgili olarak memurları ilgilendiren hükümler özetlendi. İşte detaylar.

A+A-

6 Ocak 2017 tarihli resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan üç KHK bulunmaktaydı. Bunlardan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede özellikle memurluktan ihraç edilenler, iade edilenler ile diğer açılan veya kapatılan medya organları ile ilgili hüküm bulunmaktaydı.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda da özellikle memurları ilgilendiren hükümlerin yer aldığı 680 ve 681 sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararnamelerden (KHK) ayrıntılara yer verildi. Başkanlık kısa ve öz bir özet hazırlayarak aşağıda memurları ilgilendiren hükümlere yer verdi. İşte detaylar.

Uzman jandarmaları ilgilendiren kısım: Uzman jandarmaların astsubaylığa geçirilmesinde yaş sınırı "28"den "31"e çıkarıldı.

TSK personeline yurtdışı tazminatı verilecek: Sivil kamu personeli (işçiler dahil), Türkiye Büyük Millet Meclisi kararlarına dayanılarak Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin gönderilmesine karar verilen ülkelerde, geçici olarak görevlendirilebilecek. Bunlara, (30.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık tutarı geçmemek üzere tazminat ödenecek.

KİT’lere personel alımında güvenlik soruşturması yapılacak: Kamu iktisadi teşebbüslerinde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli personel işe alınırken de güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Teröre destek veren 399 sayılı KHK’ya tabi personelin görevine son verilecek: Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olan, bu örgütlere yardım eden, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanan ya da kullandıran, bu örgütlerin propagandasını yapan 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi personelin sözleşmesi feshedilecek.

Korucular tekrar görev alabilecek: Görevden ilişiği kesilmiş güvenlik korucuları operasyonel faaliyetler maksadıyla tekrar göreve çağrılabilecek.

70 puan şartı kaldırıldı: Hakim ve savcı adaylığı sözlü sınavına çağrılmak için yazılı sınavından en az 70 puan alma şartı kaldırılmıştır.

Güvenlik personeline başarı belgesi: Jandarma ve Sahil Güvenlik personelinin başarı belgesini İçişleri Bakanının vereceği hususu netleştirildi.

Güvenlik personeline para ödülü:  Jandarma ve sahil güvenlik personeline, yüksek hizmet görmesi ve büyük yararlılıklar göstermesi durumunda, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının yirmidört katına kadar para ödülü verilebilecek.

Adli yardım:  Jandarma ve sahil güvenlik personelinden görevlerinden dolayı sanık durumuna düşenlere adli yardım verilecek.

Mecburi hizmet:  Jandarma ve sahil güvenlik muvazzaf subay ve astsubaylarının mecburi hizmet yükümlülüğü diğer memurlardan ayrı olarak düzenlenmiştir.

Sağlık personeli görevlendirilmesi: İhtiyaç duyulması halinde, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ait kadrolarda, Sağlık Bakanlığı veya Yükseköğretim Kurulu tarafından öğretim üyeleri ile diğer sağlık personeli görevlendirilebilecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.