DGS Başvuru Süreci Hakkında Tüm Detaylar!

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) hakkında merak edilen birçok soru var. Başvuru şartları nelerdir? Sınava kimler katılabilir? Sınav ücreti ne kadardır? Sınav başvuruları nereye yapılır? İşte detaylar!

65017
Daha Fazla Göster

DGS Başvuru Şartları Nelerdir?

DGS Başvuru Şartları Nelerdir?
DGS Başvuru Şartları Nelerdir?

DGS Başvuru Süreci Hakkında Tüm Detaylar! DGS, ÖSYM’ye bağlı olarak yapılan bir sınav olduğu için bu kurum tarafından belirlenen koşullar ile yapılmaktadır. Her yıl, yılda bir kere yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nın şartları ise şu şekildedir:

 • Üniversitelerin iki yıllık olan ön lisans programından mezun olanlar kişiler, DGS’ye girme hakkına sahip olurlar.
 • Meslek yüksekokullarını tamamlayan kişiler, DGS’ye girmeye hak kazanırlar.
 • Staj döneminde bulunan öğrenciler haricinde, diğer mezuniyet şartlarını yerine getiren son sınıf öğrencileri DGS’ye başvuru yapma hakkını edinirler.
 • Mezun öğrencilerin diploma notunun yüksek olması, DGS sınav puanını arttırır.
 • DGS için gereken ücretin ilgili bankalara, sınav öncesinde ödenmesi şarttır.

DGS şartları sağlandığı takdirde sınava giren öğrenciler, lisans derecesinde yükseköğretim programlarında eğitimlerine devam edebilirler.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Kimler Başvuru Yapabilir?
Kimler Başvuru Yapabilir?

Şartları yerine getiren, yükseköğretim lisans derecesinde eğitimine devam etmek isteyen herkes, DGS’ye başvurabilir. Dikey Geçiş Sınavı’na başvurmak için iki yıllık ön lisans programlarının bitirilmiş olması gerekmektedir. Ön lisans programında mezun olmak üzere olan öğrencilerde, eğer stajlarını tamamlamışlar ise başvurabilirler.

Ön lisans mezunu olan ama açık öğretim fakültelerinde lisans derecesinde eğitime devam etmek isteyen öğrencilerin de DGS’ye girmesi gerekmektedir.

DGS’ ye Yurtdışından Başvuru Yapılabiliyor Mu?

DGS’ ye Yurtdışından Başvuru Yapılabiliyor Mu?
DGS’ ye Yurtdışından Başvuru Yapılabiliyor Mu?

Dikey Geçiş Sınavı’na girmek için gerekli şartları yerine getiren öğrenciler, yurt dışından da başvuru yapabilirler. Herhangi bir neden ile başvuru zamanında yurtdışında olan adaylar, başvuru merkezine gidemeyeceği için başvurularını sınav kılavuzunda belirlenen şekilde yapmak zorundadırlar. Yurtdışı olarak kabul edilmeyen iki ülke bulunmaktadır. Buralarda sınav başvuru merkezleri olduğu için Kırgızistan- Bişkek ve KKTC’de bulunan adaylar burada sınav başvurularını herkes gibi gerçekleştirebilirler.

Kimler Başvuru Yapamaz?

Eğitim süresi dolmamış olan kişiler, DGS’ye giriş hakkına sahip olamazlar. Ayrıca açık öğretim fakültesinde geçirilen eğitim süresi de dahil olarak, dört yıl ve üzerinde süren eğitimlerin ön lisans bölümlerinden mezun olan kişiler DGS’ye giremezler.

DGS Sınavının İçeriği Nedir?

DGS Sınavının İçeriği Nedir?
DGS Sınavının İçeriği Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı iki bölümden oluşan bir yetenek sınavıdır. Sayısal ve sözel alanda soruların bulunduğu bu sınav, toplam 120 sorudan oluşmaktadır. DGS’de asıl önemli olan öğrencilerin yeteneklerini ölçmektir. Bu sınavda öğrencilerin niteliklerini belirlemek adına sorular sorulur. 60 adet matematik alanı sorusu ve 60 adet Türkçe alan sorusu DGS ile öğrencilere sunulur. Adayların tüm soruları 150 dakika içinde cevaplandırması gerekmektedir.

DGS’nin Amacı Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı’nın amacı, iki yıllık üniversite mezunlarının eğitimlerinin dört yıllık lisans derecesine çıkarılmasını sağlamak amacı ile ÖSYM tarafından yapılan sınavdır.

DGS’nin Kapsamı Nedir?

DGS’de adaylara 120 soruluk yetenek sınavı sorulmaktadır. Akıl yürütme ve yetenek sorgulamak amacı ile yapılan bu sınav, beceri ölçme adına yapılmaktadır. DGS’de önlisans programında öğrenilen bilgilerin ölçülmesine yönelik sorular sorulmaz. Dikey Geçiş Sınavı, herhangi bir ön lisans programı öğrencisinin cevaplayabilmesi beklenen yetenek ve beceri sorularından oluşur.

DGS’nin Avantajları Nelerdir?

DGS’nin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin üniversite sınavına girmek yerine, DGS’ye hazırlanması çok daha avantajlı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. DGS’nin avantajları ise şöyle sıralanabilir:

 • DGS ile lisans programlarına kısa yoldan geçiş yapma kolaylığı bulunur.
 • DGS’de yer alan konular, üniversite sınavında yer alan konulara göre daha az ve daha kolaydır.
 • DGS’de öğrenciler sadece Türkçe ve matematik konularından sorumludur.
 • DGS’de yüksek puan almak, üniveriste sınavından yüksek puan almaktan daha kolaydır. Çünkü üniversite sınavına her lise mezunu katılırken, DGS’ye katılan öğrenciler meslek lisesi çıkışlıdır.
 • Okul puanı yüksek olan öğrenciler DGS’de ek puan alarak yüksek puan elde edebilirler.
 • Okul puanı düşük olan öğrenciler doğru bir planlama ile düzenli çalışılırsa DGS’den yüksek puan alabilirler.
 • Üniversite sınavına giren öğrenci sayısı, DGS’ye giren öğrenci sayısından kat ve kat fazladır. Üniversite sınavına iki milyon öğrenci başvururken, DGS’ye en fazla katılım 300.000 kişi olmuştur. Bu nedenle öne geçmek için çok daha fazla çaba harcanması gerekmektedir.
 • Üniversite sınavını kazanma oranı, DGS’yi kazanma oranına göre çok daha azdır.

DGS’nin Dezavantajları Nelerdir?

DGS’nin avantajlarının yanında az da olsa dezavantajları da bulunmaktadır. DGS’nin dezavantajları şöyle sıralanabilir:

 • DGS’de soru sayısı 120 adet iken, sınav süresinin 150 dakika olması tüm soruların cevaplanması için yeterli olmamaktadır.
 • DGS’nin bir diğer avantajı ise üniversitelerin DGS için açtığı kontenjanın sınırlı olmasıdır. Bu nedenle programlı ve düzenli çalışmak önemlidir.

DGS Sınavı Diploma Notu Koşulu Nedir?

Önlisans bitirme notu DGS puanı hesaplanırken doğrudan sınav puanını etkilemektedir. Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) olarak adlandırılan bu puan, DGS sonucuna eklenmektedir. Not ortalamasının 0,8 ile çarpılması ile elde edilen ÖYP puanı sonrasında DYS puanına eklenmektedir.

DGS için Nereye Başvurulur?

DGS için başvurulabilecek kurumlar, ÖSYM tarafından şu şekilde belirlenmiştir:

 • ÖSYM İl ve Sınav Yöneticilikleri
 • AÖF (Açık öğretim Fakültesi) Büroları
 • Meslek Yüksekokul Müdürlükleri

DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

DGS’ye başvuru yapmak için şu kurumlara başvurulması gerekmektedir:

 • ÖSYM sınav başvuru merkezlerine giderek yüz yüze görüşmek.
 • ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapmak.
 • TC kimlik numarası ve şifre almak.
 • Güncel eğitim bilgilerinin bulundurmak.
 • Talep edilen boyutlarda güncel fotoğrafı, dijital ve basılı olarak bulundurmak.
 • Anlaşmalı olan bankalara 90 lira sınav ücretini yatırmak.
 • Geç başvurularda sınav ücreti olarak 135 lira ücret yatırmak

Ödeme Yapılıyor mu?

Dikey Geçiş Sınavına katılmak için sınav öncesinde ÖSYM tarafından belirlenen tarihler arasında, belirlenen anlaşmalı bankalara 90 lira ödeme yapılması gerekmektedir. Geç başvurulara kalanların ise yine ücret yatırma süresi bitmeden önce anlaşmalı olan bankalara 135 lira ücret yatırması gerekmektedir.

Ödeme Nereye Yapılıyor, Ne Kadar?

Ödeme Nereye Yapılıyor, Ne Kadar?
Ödeme Nereye Yapılıyor, Ne Kadar?

DGS’ye girmeden önce 90 liralık ücretin, belirlenen bankalar aracılığı ile yatırılması gerekmektedir. Geç başvurularda ise sınav ücreti 135 liraya çıkmaktadır.

DGS ücretinin yatırılabileceği anlaşmalı bankalar şöyledir:

 • Finansbank
 • TEB
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Halkbank

DGS Sınavı Geçerlilik Süresi

Dikey Geçiş Sınavı geçerlilik süresi bir yıl olarak belirlenmiştir. Sınav sonuçları açıklandıktan yaklaşık bir hafta sonra tercih işlemleri başlamaktadır. Her adaya 30 tercih yapma hakkı verilmektedir. Adaylar isterse bir, isterse otuz tercihi de yapabilirler. Sınava giren adaylar sadece ön eğitimini aldıkları bölümlerin, lisans derecesindeki bölümlerine devam etme hakkı kazanırlar. Hangi bölüm okuyan adayların, hangi lisans programına yerleşebileceği, YÖK tarafından ilan edilir.

KPSS P124 Puan Türü Nedir? Hangi Meslekleri Kapsar?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DGS Başvuru Süreci Hakkında Tüm Detaylar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!