DGS sınavı ne zaman yapılacak

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ertelendi. 31 Temmuz 2016 tarihinde DGS ye girecek adaylar, 21 Ağustos 2016 DGS sınavına girecekler. DGS sınav tarihi 21 Ağustos 2016 olarak ÖSYM tarafından değiştirildi.

23247
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınav tarihi ertelendi mi? DGS ne zaman yapılacak?  DGS ye (Dikey Geçiş Sınavı) kimler başvurabilir? DGS ye meslek yüksek okullarının 2 yıllık bölümlerinden ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş adaylar eğitimlerini lisansa tamamlamak isterse başvuru da bulunabilirler. Bildiğiniz üzere 2016 yılı DGS başvuruları 31 Mayıs – 13 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılmıştı. 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı ülkemize yapılan hain saldırının ardından, bu olumsuz ortamın sınavlara girecek öğrencileri etkilememesi için ÖSYM sınav takvimini güncelleyerek DGS sınav tarihini değiştirdiğini ilan etti.

ÖSYM tarafından yayınlanan ilk takvime göre DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 31 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilecekti. ÖSYM DGS sınav tarihinde değişiklik yaparak sınav tarihini 21 Ağustos 2016 olarak sınava girecek öğrenciler ve sınavda görevli öğretmenlere duyurdu. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav tarihi değişikliği ile DGS sınavı sınav 21 gün ertelenmiş oldu.

DGS sınavı ile ilgili sıkça sorulan birkaç soru ve cevabı burada paylaşacağız. DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Sonuçlarını Nereden Öğrenebilirim? Adaylar, ÖSYM’nin sonuç sayfasından DGS seçeneğini seçerek istediğiniz yıla ilişkin sonuçlara ulaşabilirsiniz. DGS tercihlerinde bir yükseköğretim programlarına yerleştirilen adaylar, DGS ek tercihlerinde tercih yapabilir mi? DGS Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, DGS’ye girmiş ve DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.  DGS ye bir kez girdim tekrar girebilir miyim? Süre sınırlaması var mı? Ön lisans diplomanız olduğu sürece sınava girebilirsiniz. Sınırlama yoktur.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!