DHMİ Memur Nedir? Nasıl Olunur?

Havacılık alanında çalışmak isteyen ve bu alanda devlet memuru olmak isteyen kişiler, her yıl Devlet Hava Meydanları İşletmeleri tarafından açılan kadroları beklemekte ve araştırmaktadır.

73584
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda da özellikle ilgi gören bu alan özellikle lisans mezunu kişiler tarafından çok sık tercih edilmektedir.

DHMİ Memuru Nasıl Olunur?

DHMİ Memuru Nasıl Olunur?
DHMİ Memuru Nasıl Olunur?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, ihtiyaç dahilinde pek çok farklı pozisyonda memur alımı gerçekleştirmektedir. Farklı unvan ve çalışma koşullarında birçok memur alımı yapılmaktadır. DHMİ memurluğu genellikle yüksek niteliklerin arandığı bir memurluk çeşididir. Genellikle az kadro açılmaktadır ve talep sayısı çok fazla olduğundan eleme yapılabilmesi için yüksek puanlar aranmaktadır.

KPSSP3 puanı ile bu memurluk kadrolarına başvuru yapan kişiler, gerekli sıralamanın yapılmasının ardından bilgisayar destekli seçme sınavına veya yazılı sınava çağırılmaktadır. Bu sınavlar çeşitli yetenekleri ölçmeye yönelik gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar destekli seçme sınavı veya yazılı sınavdan alınan puana göre adaylar sözlü sınava çağırılmaktadır. Sınava girmek için kişilerin internet sitesinden başvuru yapmaları ve istenilen evrakları eksiksiz olarak teslim etmeleri gerekmektedir. Tüm başvuru işlemleri internet ortamında tamamlanmaktadır. Şahsen ve evrak başvurusu kabul edilmemektedir.

DHMİ Memuru için Aranan Şartlar Nelerdir?

Aranan Şartlar Nelerdir?
Aranan Şartlar Nelerdir?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi dahilinde memur olabilmek için öncelikli olarak başvuru şartlarının sağlanması gerekmektedir. Başvuru için aranan şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • T.C vatandaşı olmak.
  • 18 yaşından büyük olmak.
  • Başvuru yapacak erkek adaylar için askerlik ile alakalı herhangi bir ilişiğin bulunmaması.
  • Gerçekleştirilen güvenlik soruşturması kapsamında herhangi bir sorun ile karşılaşılmamış olması.
  • KPSS sınavından 70 ve üzerinde bir puan almış olmak.
  • Yüz kızartıcı suç olarak tanımlanan, hırsızlık, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, iflas, fuhuş gibi çeşitli suçlardan dolayı hüküm giymemiş olmak.

Sınava katılacak adaylar için genel şartların yanı sıra 4 yıllık fakülte veya yüksekokul mezunu olma şartı bulunmaktadır. Ayrıca yapılacak olan işe göre çeşitli fiziksel şartlar da bulunmaktadır.

DHMİ Memurları Ne Kadar Maaş Alırlar?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi dahilinde memur olan kişilerin maaşları bulunulan yere ve çalışma pozisyonuna göre değişiklik göstermektedir. Çeşitli ek gelirler de mevcuttur.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!