1. HABERLER

  2. BAŞBAKANLIK MEMURLARI

  3. DİB Hafızlık Tespit Sınavı Sonuçları Eylül 2015
DİB Hafızlık Tespit Sınavı Sonuçları Eylül 2015

DİB Hafızlık Tespit Sınavı Sonuçları Eylül 2015

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Tespit Sınav Sonuçları Açıklandı.

A+A-

il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 03-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında internetten başvuruları alınan Hafızlık tespit sınav sonuçları açıklandı. Sınavlar 8 Eylül’de başlamış ve müteakip günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hafızlık Tespit Sınavı yapılmaya devam etmişti. Sonuçlara ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

2015 Yılı Eylül Ayı Hafızlık Tespit Sınavı Sonuçları

Yapılan Sınavdan Detaylar ve Sınav Duyurusu

1. Hafızlık tespit sınavı şu merkezlerde yapıldı: 1 Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi, 2 Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi, 3 Erzurum Ö. Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi, 4 İstanbul Kartal İlçe Müftülüğü, 5 İstanbul Fatih İlçe Müftülüğü, 6 Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi, 7 Konya Dini Yüksek İhtisas Merkezi, 8 Manisa Manisa Eğitim Merkezi, 9 Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi
2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 03-21 Ağustos 2015- tarihleri arasındahttps://ehys.diyanet.gov.tr/ internet adresi üzerinden yapıldı.
3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendisi sorumlu olacaktır.
4. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C Kimlik numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.
5. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.
6. Hafızlık tespit sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden hafızlık sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur'an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, "Dışarıdan" olarak hazırlanamayacağı gibi "Dışarıdan" olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de "Kur'an Kursundan" olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.
7. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve eklenen fotoğrafların yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.
8. Sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 01 Eylül 2015 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak ve ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.
9. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı "Hafızlık Sınavı Giriş Belgesi" ile birlikte T.C. kimlik no'sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.
10. Adaylar; "Hafızlık Tespit Sınavı sonuç öğrenme işlemlerini https://ehys.diyanet.gov.tr/üzerinden gerçekleştireceklerdir.
11. Hafızlık tespit sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.
12. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
13. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin "Hafızlık Belgeleri" eğitim gördükleri Kur'an kursunun bağlı olduğu müftülüğe gönderilecektir.
14. Hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.
15. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur'an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

2015 Yılı Eylül Ayı Hafızlık Tespit Sınavı Sonuçları

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.