Dijital Göçebe (Digital Nomad)

Dijital Göçebe (Digital Nomad)
Dijital Göçebe (Digital Nomad)
Daha Fazla Göster

Dijital göçebeler aynı zamanda çoğu işlerini kendi ülkelerinin dışında başka bir yerde, kafelerde, kütüphanelerde, co-working çalışma alanlarında ve çalışma ortamlarına sahip olacakları herhangi bir yerden çalışmalarını sürdürebilirler.

Dijital göçebe olarak yaşanıldığında en önemli öncelikler, işi idame ettirmeye yardımcı olur ve bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve sürekli olması gereken internet bağlantılarında olur. Bunlar yanınızda olduğu sürece mekan ve zamandan bağımsız olarak herhangi bir yerde çalışarak işin devamlılığını sağlanabilir. Hatta, çalışırken aynı anda dünyayı gezmeye vakit ayrılabilir.

Dijital Göçebe (Digital Nomad)
Dijital Göçebe (Digital Nomad)

İnternet ve dijital dünyada var olan sınırların doruk noktalara ulaşması farklı iş kollarıyla birlikte yeni çalışma şekillerini de ortaya çıkarmıştır. Freelancer ve Digital Nomad gibi kavramlar, ekosistemlerde yeni olarak ortaya çıkan fakat asırlar boyunca da duyulmaya devam edilecek çalışma şekillerinden en popülerleri bilinmektedir.

Artık insanların mesailerinde kapalı bir ofis ortamında geçirmeleri yerine dijital olarak sürdürebilirliğinden ve mekanda bağımsız çalışma şansına sahip olunur. Bu da kaçınılmaz şekilde yeni çalışma şekillerin doğmasına yol açar.

Dijital göçebelerde çalışma saatleri için sabit bir ev veya ofis adresine ihtiyaçları bulunmamaktadır. İşlerine hayatlarında yön verilmesi gibi izlemek yerine bu kişiler, hayatlarında kendi istedikleri gibi şekillendirir ve işlerini de peşlerinden sürüklerler. Digital Nomad alanında birçok farklı türleri vardır ve siz dahil herkes bu türe yeni bir tür ekleme konusunda özgürdür.

Genel hatlarıyla dijital göçebelerin türlerinden bahsetmemiz gerekirse:

 • Freelancer olarak kod yazan, içerik editörleri ve metin yazarları, sosyal medya yöneticileri ve müşterilerine online kaynaklar sunan iş modelleri.
 • Online veya uzaktan servis olarak yasal yardım, muhasebe ve danışmanlık gibi servisler sunulan iş modelleri.
 • Takımlarını dijital olarak kontrol etmeyi başaran girişimciler.
 • Bir veya birden fazla müşterisi ya da şirketle uzaktan çalışma modeliyle çalışan kişiler.
 • Kendi dijital ürünlerini oluşturan ve satan kişiler. Bu, sürekli reklam geliri elde edebileceğiniz bir blog, bir yazılım, elektronik kitap, online abonelikli servisler vb. olabilir.

Avantajları Nelerdir?

Avantajları Nelerdir?
Avantajları Nelerdir?
 • Bir yeteneği olan Digital Nomad olarak hayatı idame ettirmek isteyen kişiler, sektörde geçerliliği olan bir işin olması lazımdır. Bu işin aynı oranda dijital olması ve dijital sürdürülebilirliğinin olması gerekmektedir. Mesela bir marangozun dijital kaşif olarak hayatını sürdürmesi imkansızdır.
 • İşlevsel bir laptop ve akıllı telefon, işinizi sürdürürken sabit durulmayacağı düşünüldüğünde her ihtiyaca yanıt veren bir laptop ve bilgisayar kişinin yanında olmadığında bile dümeni tutmaya yardımcı olacaktır ve işlevsel bir akıllı telefonun olması gerekir.
 • İnternet bağlantısı, ister dünyanın etrafında dönen kişi olsun, ister birkaç mahalle arasında bulunulsun. İşinizi sürekli devam ettirebilmek adına internet bağlantınızı garantiye almanız gerekir.
 • Coworking Space, sürekli otelden veya kiralanılan odadan çalışmak bir süre sonra bozuntuya uğratabilir. Dijital göçebelerin bu duruma karşı çözümü ise Coworking space adı verilen ortak paylaşımlı çalışma alanlarıdır.

Dijital Göçebe Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Dijital Göçebe Olmanın Dezavantajları Nelerdir?
Dijital Göçebe Olmanın Dezavantajları Nelerdir?
 • Bir gezgin sadece bir haftada tüm ülkeyi devri alem yaparken dijital göçebelerin böylesine büyük bir seyahati tamamlaması birkaç aydan uzun sürebilir.
 • Aktif bir yaşam tarzı herkese göre olmayabilir.
 • Kumsalda çalışmak her zaman göründüğü kadar havalı olmayabilir. Doğrudan bilgisayarınızın ekranına vuran güneş ekranı görmenizi imkansız kılabilir.
 • Ünlü dijital göçebelerin röportajlarında söylediği üzere, dijital göçebeliğin en büyük dezavantajı yalnız olmaktır.

Mesleki Deformasyon Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dijital Göçebe (Digital Nomad)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!