1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Dil ve Konuşma Terapisti Görev ve Sorumlulukları 22 Mayıs 2014 Resmi Gazete Yönetmelik
Dil ve Konuşma Terapisti Görev ve Sorumlulukları 22 Mayıs 2014 Resmi Gazete Yönetmelik

Dil ve Konuşma Terapisti Görev ve Sorumlulukları 22 Mayıs 2014 Resmi Gazete Yönetmelik

Dil ve Konuşma Terapistinin görev ve sorumluluklarının belirtildiği 22 Mayıs 2014 Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 22 Mayıs 2014  Perşembe günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik kapsamında Dil ve Konuşma Terapisti görev ve sorumlulukları yeniden düzenlendi. İşte Dil ve Konuşma Terapistlerinin yeni İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik;

Dil ve konuşma Terapisti Görev ve Sorumlulukları

Dil ve konuşma Terapisti

a)     İletişim, dil, konuşma, ses ve yutma sağlığı alanında önleyici programlarda görev alır.

b)     Toplumda ve bireylerde ses, konuşma ve dil bozukluklarına neden olabilecek risk faktörlerine yönelik farkındalık geliştirilmesi için çalışma yapar.

c)     Ek-1/B’de bulunan durumlarda terapi ve rehabilitasyon yapar.

ç) İlgili uzman tabip tarafından yönlendirilen ve dil, konuşma, ses ve yutma patolojisi olan hastaların, kendi alanı ile ilgili değerlendirmesini, tedavi ve rehabilitasyon planlamasını yapar ve uygular.

d)     Bilgisayar destekli konuşma cihazları, trakeo özefageal protezler ve benzeri konuşma aparatları,elektrolarinks, iletişim panoları gibi alternatif ve iletişimi destekleyici yardımlı ek araçlı/cihazlı ve jest, işaret dili gibi yardımsız sistemleri konusunda hastaya eğitim verir.

e)     Özel gereksinimi olanlar için bireyselleştirilmiş eğitim programlarında görev alır.

Ek-1/B

Dil ve konuşma terapistlerinin ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olmadan terapi ve rehabilitasyon yapabilecekleri durumlar

a)     Disleksi ve diğer sembolik disfonksiyonlar (Disleksi ve aleksi, Agnozi, Apraksi, diğer sembolikdisfonksiyonlar)

b)    Hipernazalite ve hiponazalite

c)     Konuşma ve dil özel gelişimsel bozuklukları (Özel konuşma artikülasyon bozukluğu, Ekspressif veReseptif dil bozukluğu, Epilepsinin eşlik ettiği kazanılmış afazi [Landau- Kleffner], Konuşma ve dile ait diğer gelişimsel bozukluklar)

ç) Skolastik becerilerde özel gelişimsel ve kazanılmış bozukluklar (Spesifik okuma ve heceleme bozuklukları, Spesifik aritmetik beceri bozukluğu, Skolastik becerilerde karma tip ve diğer gelişimsel bozukluklar)

d)    Kekemelik

e)Hızlı konuşma

Yönetmelik için TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.