1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diplomalı Çiftçilere 100 Bin TL Hibe Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?
Diplomalı Çiftçilere 100 Bin TL Hibe Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Diplomalı Çiftçilere 100 Bin TL Hibe Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi kapsamında Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar resmi gazetede yayımlanması ile başvuru şartları da belli oldu. İlk olarak 4 ilde ardından tüm Türkiye’de.

A+A-

Diplomalı çiftçilerimize büyük destek olacak 100 Bin TL’lik hibe desteği için başvuruların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrıca yayımlanacak tebliğle başlaması bekleniyor. My Memur olarak diplomalı çiftçilere 100 bin TL hibe desteği başvurularına dair detayları duyurular yayımlanınca ayrıca sizlere ileteceğiz. Bu haberimizde “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi” ile “Diplomalı Çiftçilere” 100 Bin TL şartlarına dair detayları açıklayacağız.

PROJE İLK OLARAK 4 İLDE BAŞLAYACAK

“Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi” ile Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden çiftçilerimize 100 Bin Liraya kadar hibe desteği verilecek. Pilot uygulamanın ardından proje, tüm Türkiye’de uygulanacak.

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ KAPSAMINDA KIRSAL KALKINMADA UZMAN ELLERİN DESTEKLENMESİNE İLİŞKİN KARAR

Bu Karar; tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu genç nüfusun, kırsal alanda istihdamına katkı sağlamak, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarım, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alanda tarımsal üretim yapan mevcut işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımları desteklemek amacıyla hazırlanmıştır.

KİMLER HANGİ ŞARTLARDA YARARLANACAK?

Bu Karar, 2019-2020 yılları için pilot uygulama olarak Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin illerinde kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden; tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezunlarının mahallinde uygulayacağı projelere 100 bin TL’ye kadar hibe verilmesine ilişkin hususları kapsar.

DESTEKLENECEK PROJE KONULARI

Bu Karar kapsamında aşağıda belirtilen proje konuları desteklenir:

Hayvansal üretime yönelik projeler.

Bitkisel üretime yönelik projeler.

Su ürünleri üretimine yönelik projeler.

Yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeler.

Yukarıda belirtilen ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler.

PROJE HİBE TUTARI

Uygulanacak projelere, proje bütçesine oranla 100 bin TL’ye kadar hibe verilebilir.

Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç hazırlanır.

Hibe ödenebilmesi için hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şarttır.

FİNANSMAN VE ÖDEMELER

Bu Karar uyarınca yapılacak hibe ödemeleri için gerekli kaynak Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesinden karşılanır ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. aracılığıyla ödenir. Bu Kararın uygulanması ile ilgili olarak yapılan nakdi ödeme tutarının % 0,2’si oranında T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye hizmet komisyonu ödenir.

Bu Karar kapsamında yapılan proje başvuruları, ilgili yıl Bakanlık bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde değerlendirilir.

DESTEKLEMEDEN YARARLANAMAYACAK OLANLAR

Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olmayan kişiler bu Karar kapsamındaki desteklemeden yararlanamaz.

Hak sahipleri, bu Karar kapsamında verilecek hibe desteklerinden sadece bir kez yararlanabilir.

Belirtilen projeler konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanan bu Karar kapsamında hak sahipliğine aday kişiler, bu Karar ile düzenlenen desteklemeden yararlanamaz.

DENETİM VE CEZAİ HÜKÜMLER

Bakanlık, bu Karar kapsamında yapılacak destekleme ödemeleri ile ilgili hususların denetimini sağlayacak tedbirleri alır.

Haksız ödendiği tespit edilen destekleme ödemeleri ile ilgili alacaklar 21 Temmuz 1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.

İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç olmak üzere desteklemeden haksız yere yararlandığı tespit edilenler, 5488 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi hükmü uyarınca beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmaz.

UYGULAMAYA İLİŞKİN HUSUSLAR

Bu Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından çıkarılacak tebliğ ile belirlenir.

Karar tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler