1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Bekleyenler İçin Kötü Haber
Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Bekleyenler İçin Kötü Haber

Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Bekleyenler İçin Kötü Haber

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Müsteşarlarından Yusuf Tekin bugün Eğitim Bilişim Ağı EBA üzerinden canlı yayında, ilk seminer gününde öğretmenlere seslendi. Çarpıcı açıklamalarından biri alan değişikliği ile ilgiliydi. İşte detaylar.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 12 Haziran 2017 Pazartesi günü itibarıyla öğretmenlerin seminer çalışmaları kapsamında programlara başladı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarında öğretmenlere daha önceden verilen program çerçevesinden seminer çalışmaları devam ediyor.

Bayramdan sonraki 3 gün için şu ana kadar yapılan tek açıklama seminer olacağı yönünde. Seminer planlaması da o şekilde yapıldığından yeni bir açıklama gelene kadar tatil olmayacağa da benziyor.

Bugün saat 10.00 itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin canlı yayına katıldı ve bir takım açıklamalarda bulundu. Öğretmenlerden gelen ve moderatörün Tekin’e yönelttiği sorulara cevap verdi.

Sorulardan biri özellikle öğretmenlerin yıllardır beklediği ve 2013’ten beri uygulanmayan diplomaya dayalı alan değişikliği ile ilgiliydi. Bilindiği üzere 2016 Aralık sonu itibarıyla MEB yetkilileri tarafından açıklamalar yapılmış ve alan değişikliğinin olacağı belirtilmişti.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un da bu konuda birçok açıklaması olmuş ve alan değişikliği müjdesinin verildiğinden dolayı öğretmenlerin mağduriyetinin giderileceği düşüncesiyle beyanatlarda bulunmuştu.

Son zamanlarda da hem sendikalar hem de My Memur olarak bizler de bu konuyu defalarca gündeme getirmemize rağmen ne zaman başlatılacağı konusunda açıklama yapılmasını talep etmiştik. Maalesef açıklama bugün MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’den geldi ve alan değişikliği bekleyenlerin umudunu kırdı.

Alan değişikliğinin olağanüstü koşullarda yani gerekmedikçe yapılmayacağını belirtti. Yönetmelikte bulunan bu alan değişikliği hükmünün illa yapılacak şekilde algılanmaması, tam tersine gerektiği zaman MEB’in yapma fırsatına sahip olduğu bir durum olarak belirtildi.

Tekin açıklamasında öğretmen okullarını kapattıklarını ve buradaki öğretmenlerin de ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirmek için alan değişikliğine gidildiğini belirtti. Dolayısıyla ihtiyaç olmadığı sürece alan değişikliği yapılmayacak.

Alan değişikliği yerine yeni öğretmen alımına gidileceğini belirtti. En önemli detaylardan biri de budur. Tekin açıklamasında neden alan değişikliği yapılmayacağını, ihtiyaç olan branş için alan değişikliği değil, yeni öğretmen alımı yoluna gidileceğini belirtti. Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Durumu Olsa Dahi Tayin Hakkı Verilmeyecek haberi için TIKLAYINIZ. Yusuf Tekin açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum