Direksiyon Öğretmeni Nasıl Olunur?

Direksiyon öğretmenliği uzun yıllardan beri en çok tercih edilen mesleklerden biri olmayı sürdürmüştür.

Direksiyon Öğretmeni Nasıl Olunur?
Direksiyon Öğretmeni Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Direksiyon öğretmeni, çoğu kişinin ek gelir elde etmesine fırsat tanıyan bu meslek bazı kişiler tarafından da daimi olarak yapılabilmektedir. Duruma göre bakıldığında direksiyon öğretmeni olmak hem ek gelir için hem de iş arayanlar için alternatif oluşturmaktadır.

Direksiyon Öğretmeni Nedir?

Direksiyon Öğretmeni Nedir?
Direksiyon Öğretmeni Nedir?

Direksiyon öğretmeni olmak üzere yeni bir iş alımı sürecine giren adaylarda iyi araba kullanma ve sabır varsa bu meslek daha çok avantaj sağlamaktadır. Karakteristik özelliklerinin yanında bir yandan hem zevkli olan hem de popülerliği yüksek olan bu işin oldukça talebi artan bir mesleki yapısı bulunmaktadır. Binlerce kurs içerisinde olan bu meslek hemen hemen ünlülüğünü kaybetmeyecek meslekler arasındadır.

Bilinenlerin üzerine sürücü kursları içerisinde hem teoride hem de uygulamada dersler veren öğretmenler bulunmaktadır. Bahsedilen bu iki görevde de özellikler ve görevler farklılık göstermektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı sayesinde yetki verilen kurumlar içerisinde trafik ve çevre bilgisi öğretmenliği kursu aracılığıyla bu belgeye sahip olunabilir. Üniversiteler içerisinde trafik ve çevre bilgisi ile ilgili olabilecek mezun olan kişiler için de sadece diploma yeterli gelmektedir. Bir de ekstra bir ayrıcalık ise sertifika almalarına gerek kalmamasıdır.

Daha önce de bahsedilen üzerine, sürücü kursu eğitmenliği iki farklı görev tanımından oluşum göstermektedir. Bu hususlar üzerine direksiyon hocası olmak için şartlar şu şekildedir:

  • En az lise mezunu olmak,
  • Eğitim verilecek ehliyet sınıfına sahip olmak,
  • En az 3 yıllık da sürüş tecrübesine sahip olmak,
  • Herhangi bir trafik cezası soruşturmasında bulunmamış olmak,
  • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan verilen yetki ile kurumlarca verilmiş “Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi”ne sahip olmak,
  • “H (otomobil)” ve “H (motosiklet)” sınıfı sürücü sertifikası alacak işitme ve konuşma engelliler ile çalışma yapacak olan personel için; işitme ve konuşma engellileri için iletişim kurma alanında belge sahibi olmak,
  • Türkçe diline hakim olmayan yabancı uyruklular ve öğrenimini yurt dışında tamamlayan adaylardan Türkçe bilmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için eğitim verecek personeller alanında; tercümanlık yapabileceğine dair belge sahibi olmak.

Herhangi bir sınıf içerisinde olan direksiyon eğitimlerine göre sertifikaya sahip olan bireylerde başka bir sertifika alındığında yeni bir sertifika için de eğitim alabilirler.

Direksiyon Öğretmenleri ve Sürücü Kursları Maaşları

Direksiyon Öğretmenleri ve Sürücü Kursları Maaşları
Direksiyon Öğretmenleri ve Sürücü Kursları Maaşları

Sürücü kurslarında alınan bu maaşlar oldukça değişkenlik gösteren bir konudur. Miktarlarda yaşanılan şehir de fiyat konusunda etkili olan bir politika olmuştur. Bu yüzden net bir rakam vermek bu konuda mümkün değildir. Ek iş olarak özel bir hizmetle verilen bu görevde ise maaş rakamları aylık 750 – 1.000 TL gibi bir para olarak değişim gösterebilir. Tam zamanlı olarak hizmet veren öğretmenler için ise bu ücret 1.500 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir.

Japonca Öğretmeni Nasıl Olunur?

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Direksiyon Öğretmeni Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!