1. YAZARLAR

  2. Dt. Bülent Meral

  3. DİŞ ESTETİĞİ-1-
Dt. Bülent Meral

Dt. Bülent Meral

DİŞ ESTETİĞİ-1-

A+A-

Bu yazımıza hayal gücümüzü kullanarak başlayalım.Radyoda konuşan bir spiker veya televizyonda seyrettiğimiz bir filmde seslendirme sanatçılarının sesini duyduğumuzu hayal edelim ;eğer suretlerini görmediysek bizler onlara kafamızdaki ses rengi ile canlandırırız.Diyelimki bir gün tanışma fırsatı bulduk ve sohbet anında size gülümsüyor o anda şekil ve renkleri çok kötü görünen bir ağız yapısıyla karşılaşsaydınız neler hissederdiniz?

İnsan sosyal bir canlı olduğu içindirki psikolojik olarak kötü görünümünü saklamak ihtiyacı duyar.Çevrenizde bu yüzden gülümsemeyen kaç kişi var?

Günümüzde ağız ve diş yapısı,şekli,rengi ve mutlu gülüşler karşı tarafı etkileme,kontrol altına alma ve kendine hapsetm yöntemi olabilirmi?Bu soruları istediğimiz kadar uzatabiliriz bu yüzden burda keserek konumuza dönelim.

Dişlerimiz bizlere fonksiyon,fonasyon sağladığı gibi aynı zamanda güzel görünümleri ile hem kendimize hem karşımızdaki kişilere olan saygımızın bir işaretidir.

Ağız içinde görünen diş kısımlarına biz kron diyoruz ve bu yapı çeşitli faktörlerin etkisi ile (genetik faktörler,kullanılan ilaçlar,çürük,kırık,boyar madde ve tütün kullanımı,biyolojik yaşlanma v.b. ) şekil  ve renkleri değişir.  

Biz dişhekimleri olarak rengi bozulan dişlere en basit yöntem olarak polisaj dediğimiz bir yöntemle doğal rengine dönüştürebileceğimiz gibi daha ileri vakalarda değişik tekniklerden faydalanıyoruz.Ama bunun olmazsa olmazı hekim hasta işbirliği olup,hekiminizine danışmadan piyasadan alacağınız ürünler geri dönülmesi imkansız sonuçlar doğurabilir.

Renkleşmenin nedeni tedavi şeklini,sürecini ve sonucunu etkileyen bir faktör olup muayene esnasında beklentilerinizi anlatınki daha sonra hayal kırıklığı yaşamayın.Çekinmeyin çünkü hekiminiz sizi doğruya yönlendirecek tek yetkilidir.

İşleme vakaya uygunluğuna göre beyazlatma ajanları kullanarak başlanır.Bu uygulama klinikte tek seansta bitebileceği gibi uygun bir plak hazırlanarak evdede hekiminizin öğretisi doğrultusunda kullanılabilir.(Bu işlemin   amerikan futbolu oynayan  ve diş eti sorunu olan bir sorcunun mevcut ağız koruyucusunun içerisine hekiminin koyduğu ilaçla tesadüfen dişlerinin beyazladığının gözlemlenmesi üzerine başladığını biliyormuydunuz?) dişleimizin rengi birkaç ton açıldıktan sonra az bir geri dönüş gözlemlensede nihai sonuca ulaşılır.Bu işlemi belli aralıklarla tekrar etmek gerekebilir. 

Eğer daha inatçı renkleşmeler veya kırık,şekil bozukluğu,çürük gibi durumlar varsa daha ileri tekniklere geçilir.Bu uygulamaları bir sonraki yazımda sizlerle paylaşmayı istiyorum. Sağlıklı gülüşlerle  mutlu günlerde görüşmek üzere...

Bu yazı toplam 2077 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.