Diş Hekimi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Son yıllarda üniversite sınavlarına milyonlarca öğrencinin girmesi ile beraber pek çok bölüm daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63137
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gerek üniversite sonrası iyi bir iş olanağı sağlaması gerekse de maaşı nedeniyle diş hekimliği büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Diş hekimi olmak isteyen kişi sayısı her sınav takvimi dönemi sonrasında daha da artmaya devam ederken pek çok aday diş hekimliğinin nasıl bir eğitim sürecine tabii olduğunu merak etmektedir. Oldukça zor, fakat bir o kadar da saygın bir meslek olan diş hekimliği üniversite mezuniyeti isteyen bir iş koludur.

Diş Hekimliği Nedir?

Diş Hekimliği Nedir?
Diş Hekimliği Nedir?

Diş hekimleri insanların diş, çene ve ağız yapısını inceleyen, aynı zamanda da standart yapıyı bozan hastalıkların tedavi sürecini yürüten kişilerdir. Genel bağlamda diş hekimi aslında birden fazla işi bir arada yürüterek önemli görevleri yerine getirmeyi başarmaktadır. Çeşitli protezler üretmeleri ile beraber bir zanaatçı görevini üstlenen hekimler, bununla beraber hasta korkusunu giderme anlamında da önemli çalışmalar yapmaktadır. Gerek tıbbi aletlerle, gerek konuşarak hastalara karşı bir psikolog görevi gören diş hekimlerinin, diş hastalıklarını gidermek adına tedavi yöntemleri uygulamasından dolayı doktor vasfı da bulundurmaktadır. Tüm bu meslek kollarını parça parça bir arada yürüten diş hekimleri, oldukça saygın bir mesleğe sahip olurlar. Çeşitli uluslararası araştırmalar sonucunda geleceğin en parlak ve en başarılı 10 mesleği arasında gösterilen diş hekimliği, gelişen diş tedavi teknolojisi ile büyük umutlar vaat etmektedir.

Diş Hekimi Ne İş Yapar?

Diş Hekimi Ne İş Yapar?
Diş Hekimi Ne İş Yapar?

Diş hekimleri üniversite eğitimi sonrasında çalışmaya başladığı andan itibaren birçok ağız ve diş hastalıkları tedavisi yöntemini uygulamaktadır. Tedavilerin yanı sıra tanı koyma ve inceleme yapma anlamında da önemli çalışmalar gerçekleştirmeye devam ederler.

 • Diş hekimleri, tedavisi mümkün görünen dişlerin çürük bölümlerini temizler, ardından da dolgu yaparak diş ömrünü arttırır.
 • Diş hekimleri, tedavisi kontrolün ardından mümkün görünmeyen dişleri hastaya anestezi yöntemi uygulayarak çeker.
 • Ağız içerisinde apse oluşturan dişler için, apsenin giderilmesi adına reçeteler hazırlar.
 • Diş hekimleri, kayıp diş şikayeti ile kendilerine gelen hastalara protez hazırlar.
 • Çeşitli şikayetler ile randevu alarak kendisine gelen hastalara ağız ve çene röntgeni çeker, sorunu detaylı şekilde tespit etme imkanı doğurur.
 • Hastalara yazmış olduğu ağız bakım ürününün en doğru kullanım şekillerini aktarır.
 • Tedavi yöntemlerinin yanı sıra bu alandaki uzman kişilerle ile sürekli iletişim halinde kalır.
 • Konferans ve seminerler aracılığıyla, topluma ağız ve diş bakımının en doğru şekilde nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgileri sürekli olarak aktarmaya devam eder.

Diş Hekimleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Diş hekimleri yaptıkları meslek itibariyle fazlasıyla önemli görevlere sahiptir. Bunun yanı sıra kişisel anlamda da bazı yeterlikler üniversite hayatında bile büyük avantajlar sağlayabilir. En basit örnekleri ile hasta ile diyalog halinde bulunan bir doktorun bu kişi ile empati kurması hastanın korku seviyesini azaltan bir etken olacaktır. Korkunun yanı sıra hastanın güven sağlaması adına da doktorlara çok iş düşmektedir.

 • El ve Parmak Becerileri: Diş doktorları, ağız ile diş etleri etrafında yer alan damarlar da dahil olmak üzere kısıtlı bir alanda, hassas dokular üzerinde iş yapmaktadır. Bu nedenle elleri, ince hareketler için alışkın olmalıdır. Bu durum, diş hekimlerinin sorunsuz bir şekilde tedaviyi tamamlamasını beraberinde getirebilir.
 • El ve Göz Uyumu: Diş hekimleri, kısıtlı bir alanda tedavi uygulamasından dolayı ağız içerisini genellikle ayna yardımı ile incelerler. Küçük bir ayna ve ışık eşliğinde, kısıtlı alanda işlem yapmak zorundadırlar. Bu nedenle el ve göz uyumu, yine sorunsuz bir tedavi için zorunluluklar arasında yer almaktadır.
 • Üç Boyutlu Görüş Becerisi: Doktorların, ürettikleri implant ve diğer diş teknolojileri ile aslında bir zanaatkar olduğunu söylemiştik. Estetik bir üretim yapmalarından dolayı, implant geliştirme ve üretme anlamında kendilerinin ihtiyaç duydukları becerilerden biri de üç boyutlu görüş özelliğidir. Bu özelliğe sahip olan doktorlar, çok daha kolay bir şekilde üretimlerini tamamlayabilmektedir.
 • Yaratıcılık ve Ani Kararlar Verebilme: Diş hekimlerinin operasyonlar sırasında ani kararlar almaları gerekebilir. Böyle bir durumda panik yapmadan, sakin ve tedbirli bir şekilde işlem uygulamak çok önemlidir. Aynı şekilde, mevcut yöntemlere yepyeni bakış açıları getirerek, standart işlemin çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanması da mümkün kılınabilmektedir. Tüm bu yetiler, diş hekimlerinin elindedir.
 • Dayanıklılık ve Bedeni Güçlü Kılma: Diş hekimleri, sabit bir şekilde uzun saatler boyunca ağız içerisinde operasyon yapma alternatifini de barındırmaktadır. Bu nedenle diş doktorları, yorucu ortamlarda çalışma konusunda kusursuz olmalıdır. Aksi taktirde bulaşıcı bir hastalık olan grip geçirmeleri ve yorgunluk ile beraber hastaya da bulaştırmaları işten bile değildir.

Nasıl Diş Hekimi Olunur?

Nasıl Diş Hekimi Olunur?
Nasıl Diş Hekimi Olunur?

Diş hekimi olabilmek adına, bu hayali kuran kişilerin üniversitelerin diş hekimliği bölümlerine kayıt olmaları gerekmektedir. Diş hekimliği bölümünü okumak isteyen kişiler öncelikli olarak Türkçe eğitim gördükleri fakültelerde 5 yıl boyunca ders alacaklarımı bilmelidir. 5 yıllık süre içerisinde teorik ve pratik olarak ayrı ayrı eğitim alan öğrenciler, ilk iki yıl teorik eğitim almaktadır. 2 sene içerisinde biyoloji, fizik, kimya ve matematik gibi önemli dersleri gören diş hekimi adayları, 3 yılın ardından pratik eğitim sistemine geçmektedir. Pratik olarak ise diş tedavisi, ağız diş sağlığı ve çene radyolojisi şeklinde önemli dersler alınmaktadır.

Pratik olarak eğitim alınan süreçte hastaların diş çekimi, protezleri, ağız ve çene yapısı ile röntgeni çekme uygulamaları canlı bir şekilde öğretilir. Bu süre zarfında staj görevinde olan öğrencilerin uzman olmak istedikleri alanlara göre staj süreleri 3 ile 6 hafta arasında değişmektedir.

Üniversitelerden mezun olmasının ardından diş hekimi sıfatı ile resmi bir şekilde unvan alınmaktadır. İsteyen bireyler DUS olarak kısaltılan Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı’na girerek çeşitli alanlarda uzman olabilir ve unvan kazanabilir. Fakat mezun olduktan sonra direkt olarak çalışmak isteyen bireyler herhangi bir alanda uzmanlaşmış hekimler olarak devlet hastanelerinde diş hekimliği, nöbetçi hekimlik ve diş hekimliği gibi görevlerde bulunabilir.

Diş Hekimi Uzmanlık Alanları

Diş hekimleri, mezuniyetin ardından DUS’a girerek uzman oldukları alanlarda tercih yapabilmektedir. Uzmanlık alanları aşağıdaki şekildedir.

 • Diş Cerrahisi
 • Endodonti
 • Periodontoloji
 • Pedodonti
 • Protetik Diş Tedavisi
 • Restoratif Diş Tedavisi
 • Oral Diagnoz ve Radyoloji
 • Ortodonti

Diş Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

Diş Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?
Diş Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

Diş hekimlerinin yeni olarak göreve başladığı kurumlarda aldığı maaşlar aşağı yukarı sabittir. 2020 yılı için 3.250 lira ile 5.000 lira arasında değişkenlik gösteren maaşlar, diş hekimlerinin yeni işlerinde aldıkları maaşlardır.

5 yıla kadar tecrübesi olan hekimler, maaşlarının da yükseldiğini görmektedir. 5 yıllık tecrübeye sahip olan hekimler 2020 yılında 5.000 lira ile 6.500 lira arası maaş alabilmektedir.

Daha tecrübeli olan bireyler, 6 .500 liradan 9.00 liraya kadar maaş almaktadır. Bu rakamlar devlet kurumları için geçerli olup, özel hastanelerde çok daha farklı fiyatlandırmalar mevcuttur.

Mühendis Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diş Hekimi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!