1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş Hekimi Serdar Çiftçi'ye Sorduk "Yeşil reçeteli İlaçları Nasıl Temin Ediyorsunuz?"
Diş Hekimi Serdar Çiftçi'ye Sorduk "Yeşil reçeteli İlaçları Nasıl Temin Ediyorsunuz?"

Diş Hekimi Serdar Çiftçi'ye Sorduk "Yeşil reçeteli İlaçları Nasıl Temin Ediyorsunuz?"

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar verdiği soru önergesinde Diş hekimlerinin, mevzuat gereği almaları gereken ilacı, mevzuat dışı yollarla temin ettiklerini

A+A-

            CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar 7 Mayıs 2014 tarihinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun cevaplaması için TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi vermişti. CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar verdiği soru önergesinde Diş hekimlerinin, mevzuat gereği almaları gereken ilacı, mevzuat dışı yollarla temin ettiklerinin kamuoyuna yansıdığını ve bu sorunun nasıl çözüleceği nasıl bir yol izlendiği ile alakalı olarak bir cevap istemişti. Bizde Bu soruyu İstanbul Özel Umut Ağız Diş Sağlığı Merkezinde görev yapan Mesul Müdür Diş Hekimi Serdar Çiftçi'ye sorduk.

Diş Hekimleri Yeşil Reçeteli İlaç Bulundurmak Zorunda mı?

İstanbul Özel Umut Ağız Diş Sağlığı Merkezi Mesul Müdürü ve Diş Hekimi Serdar Çiftçi cevabında Diş Hekimleri Yeşil Reçeteli İlaç Bulundurmak Zorunda mı? sorusu ile alakalı olarak "Öncelikle her diş hekimi muayenehanesi veya ağız diş sağlığı polikliniklerinde olabilecek sıra dışı durumlarda kullanılmak üzere, yeşil reçeteye tabi bazı ilaçların bulundurulması gerekmektedir." dedi.

Diş Hekimleri Yeşil Reçeteli İlaç Uygulayabilir mi?

Diş Hekimi Serdar Çiftçi Diş hekimlerinin yeşil reçeteli ilaç uygulayabilir mi? sorusuna ise " Diş hekimi de sonuçta hekimdir bu işin eğitimini almıştır, hastanın diş tedavisi esnasında olabilecek, genel sağlığıyla ilgili olumsuz bir durumda, yetkili sağlık kurumlarına başvurmadan önce ilk müdahaleyi yapması gerekmektedir, yada diş tedavisini yapmasına engel olabilecek durumu çözmek için bu ilaçlara ihtiyaç duyabilir. Sonuçta koltuğuna oturan hastanın tüm sorumluluğu onun üzerindedir." cevabını verdi.

Diş Hekimleri Yeşil Reçeteli İlaçları Nasıl Tedarik Ediyorlar?

   Dt. Serdar Çiftçi; CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar'ın Sağlık Bakanlığına yönelttiği soru ile alakalı olarak ise "Bu bulundurması gereken ilaçların bazıları eczaneden yada ecza deposundan öylece gidip satın alınacak ilaçlar değildir.  Önceki dönemlerde, genel sağlık kuruluşları ile ilgili mevzuat hazırlanırken bu konu diş muayenehaneleri ve ağız diş sağlığı poliklinikleri için unutulmuş yada es geçilmiştir ve belirli bir dönemde muallak olarak kalmıştır. Ama şu dönemde artık bu sorun çözülmüştür, artık sağlık kuruluşu mesul müdürü bağlı olduğu sağlık grup başkanlığının eczacılık şubesinden alacağı GLN numarası ile gidip ecza deposundan bu ilaçları temin edebilir.Yani bu konuyla ilgili bir mevzuata aykırı durum kalmamıştır." cevabını verdi.

Diş Hekimi Serdar Çiftçi röportajımızı "Ülkemizde diş hekimliği ilgili çok daha önemli sorunlar bulunmaktadır, Ağız diş sağlığı merkezlerinde hekim başına düşen hasta sayısının çok olması, insanların tedavi olabilmek için aylarca beklemesi, dolayısıyla yapılan işin kalitesinin de düşmesi, bu sorunu çözüp insanların daha kaliteli diş sağlığı hizmeti alabilmesi için özel sağlık kuruluşlarından hizmet alımı, hem halkımızın hem de hekimlerimizin yararına olacaktır. Sayın milletvekilimizden bu konuyla ilgili de hassasiyet göstermesini bekliyoruz." cümleleri ile bitirdi.

Personel Sağlık Tr Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.