1. YAZARLAR

  2. Dt. Bülent Meral

  3. DİŞ İMPLANTLARI-2-
Dt. Bülent Meral

Dt. Bülent Meral

DİŞ İMPLANTLARI-2-

A+A-

Herkese merhabalar; bugünkü devam yazımızda implant hakkında en çok sorulan sorulara değinmek istiyorum.

1-Herkese implant yapılır mı?

Hekim tarafından uygun bir şekilde muayene edilen oluru verilen herkese implant uygulanabilir.En çok dikkat edilen hususlar ise şunlardır;şeker hastalarında kan değerlerinin belli ölçüler içerisinde olması ve kontrol altında tutulabilmesi gerekmektedir,sistemik problemli ve ilaç kullanan hastaların hekimine bildirmesi gerekir,genellikle çene ve yüz gelişimini tamamlamayan genç bireylerde gelişimin bitmesini beklemek doğru bir hamledir.

2-İmplant yerleştirilirken veya sonrasında ağrı olur mu?

Uygun anestezi teknikleri ile operasyon sırasında ağrı duyulmaz.Sonrasında ise vakanın durumuna göre basit ağrı kesicilerle ortadan kalkacak hafif bir ağrı olabilir.

3-Protezler ne zaman yapılır?

İmplantların kemikle bütünleşme süreci 2-6 ay arasındadır fakat vakanın durumuna göre erken yükleme ile protez yapılabilir. Uygun görülmezse  hastanın fonksiyon,fonasyon ve estetiğinin sağlanabileceği yani normal hayatına devam edebileceği geçici protezlerle bu süre beklenir.

4-Ağızda hiç diş yoksa ne olur?

Hasta bütün dişlerini kaybetmişse uygun muayene ile sabit mi yoksa hareketlimi protez yapılacağına karar verilir;eğer sabit yapılabiliyorsa genellikle alt ve üst çeneye 6 veya 8 er adet implant yerleştirilir.Çene kemiği müsait değilse alt ve üst çeneye 2 veya 4 er adet uygulanmak sureti ile halk arasında çıtçıtlı denilen ve hastanın konforunu artıran hareketli protezler yapılır.

5-İmplantın tutmaması ne demektir?

Uygun koşullarda planlanan ve yapılan implantlarda tutmama şansı çok az olup düşen bir implantın yerine çoğu zaman yenisi yapılabilmektedir.

6-İmplant Pahalı Bir Yöntemmidir?

Bu soru çok sorulmakla birlikte şunlar göz önüne alınmalıdır.Sağlıklı dişlerin törpülenmesinin maliyeti nedir? Sonrasında yaşayacağımız konfor ve sağlıklı dokuların desteklenmesi bizi ne kadar iyi hissettirir? Bu işi yapmak için hekimler ne kadar eğitim alıp hem sanatçı hem de zanaatkar olur? Bu soruların cevabını verebilen kişi pahalı olup olmadığınıda çözen kişidir;bence değil.

Mutlu ve sağlıklı gülüşlerle bir sonraki yazımda buluşmak üzere...

Dt. Bülent Meral

Çankaya / Ankara

Bu yazı toplam 3421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.