Diş Protez Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Diş protez teknisyenliği, günümüzde önemli meslek gruplarından biri olarak sürekli bir ilgi artışı yaşamaya devam ediyor. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65441
Daha Fazla Göster

Doktorlar ve hastalar arasında adeta bir köprü görevinin görülmesini beraberinde getiren diş protez teknisyeni, çeşitli eğitimler alarak hayal ettikleri mesleği yapabilme şansı elde eder.

Diş Protez Teknisyeni Nedir?

Diş protez teknisyeni, çalışılan yerde diş hekiminin kendisine verdiği ölçülere bağlı olarak hastaların eksik diş ve ağız dokularını tamamlayan, aynı zamanda da düzenleyen ve dış köprülerini yapan kişiler olarak bilinir.

Diş Protez Teknisyeninin Görevleri

 • Diş hekimi tarafından alınan ağız kalıbı ile ilgilenen teknisyenler, alçı ve suyu karıştırarak alçı model elde etme konusunda hekime destek verir.
 • Alınan modellerin üzerinde çalışmalar yaparak tespitler oluşturur.
 • Alçı kalıp haline dönüşen maddeden akriliği çıkarır.
 • Diş hekimleri, bu ağız kalıbı ile ilgili olarak hastalarla prova yapmaktadır. Hasta tarafından da denenmiş olan provalı dişler, teknisyenler tarafından mumlanır ve diş eti haline dönüşür.
 • Dişleri plastik kaba yerleştiren teknisyenler, kalıptan çıktıktan sonra fazla bölümlerin alınması işlemini de yapar.
 • Protezi cilalayarak kullanıma uygun bir hale getiren teknisyenler, kırılan protezleri tamir ederken aynı zamanda kron köprü de yapar.
 • Kalıplarda çarpık dişlerin yer alması durumunda hekime bu dişlerin düzeltilmesi adına gereken ekipmanları hazır hale getirir. Kullanılan aletlerin de bakımı teknisyenler tarafından yapılır.

Diş Protez Teknisyeninin Sahip Olması Gereken Özellikler

Dışarıdan bakıldığı zaman yer yer kolay bir iş olarak gözükse de, teknisyenlik büyük bir incelik gerektirmektedir. Teknisyenlerin sahip olması gereken özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Teknisyenler el becerilerine sahip olmalıdır.
 • Gözlerini ve ellerini uyumlu bir şekilde kullanarak, verilen görevleri başarıyla yerine getirmelidir.
 • Estetik bir görüşe sahip olarak şekilleri ilişkilendirebilmelidir.
 • Renk ayrımı konusunda sorun yaşamayan ve ayrıntılarla ilgilenen çalışanlar olmalıdır.
 • Aynı zamanda da kimyasal madde ve tozlar göz önüne alındığında, bu unsurlara alerjisi olmamalıdır.

Diş Protez Teknisyeni Nasıl Olunur?

Diş Protez Teknisyeni Nasıl Olunur?
Diş Protez Teknisyeni Nasıl Olunur?

Meslek ile ilgili tüm eğitimler, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Diş Protez Teknisyenliği dalında verilmeye devam ediliyor. Mesleki eğitim çerçevesinde bu eğitim sürecine dahil olmak adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan okul türlerine ve alana göre belirlenmiş olan giriş koşullarını eksiksiz olarak taşımak şarttır. Ortaokulu tamamlamış olmak da, meslek eğitimine giriş şartları arasında yer alır.

Mesleki eğitim başladıktan sonra 4 sene boyunca çeşitli alanlarda eğitimler görülür. Ortak genel kültür derslerinin bir arada verildiği 9. Sınıfın ardından, öğrenciler alanlarını belirler. 10. Sınıftan itibaren öğrenciler okulun alan derslerini alarak 12. Sınıftan mezun olurken aynı zamanda teorik ve uygulamalı dersleri de bir arada alırlar.

Meslek eğitimini başarıyla bitiren öğrencilere mesleki diploma verilmekle beraber, 3308 sayılı kanun gereğince bağımsız işyeri açma belgesi de verilir.

Diş Protez Teknisyeni Nerelerde Çalışır?

Nerelerde Çalışır?
Nerelerde Çalışır?

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan teknisyen adayları, mezuniyetlerinin ardından özel diş labaratuvarlarında, kliniklerde, özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde çalışabilmektedir.

Kamu hastanelerinde çalışma hayali kuran teknisyenler, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmek zorundadır.

Diş Protez Teknisyeni Ne Kadar Kazanır?

Diş protez teknisyenleri özel sektörde ve özel kliniklerde farklı fiyatlandırmalar ile çalışabilmektedir. Her klinik ve özel hastanenin kapasitesine ve büyüklüğüne göre değişebilen maaş aralıkları devlet bünyesinde ise nettir. Teknisyenler, başlangıç maaşı olarak 3 bin 880 TL alırlar.

Veteriner Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diş Protez Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!