Disiplin Amiri Memura Hangi Cezaları Verebilir?

İdari amir memura hangi cezaları verebilir? Disiplin amiri kime denir? Disiplin amiri memura hangi cezaları verebilir? Memurluktan çıkarma cezasını kim verebilir? İşte Detaylar...

67191
Daha Fazla Göster

Bugün MyMemur.Com’a bir takipçimiz tarafından mail ile iletilen sorulardan birini açıklamaya çalışacağız. Kamu personeli olan bir takipçimiz bize disiplin amiri ile yaşadığı bir problem nedeniyle disiplin amirinin kendisine hangi cezaları verebileceğini sormuş. Takipçimiz bize konuyu detaylı anlatmadığı için bu yazımızda disiplin amiri kime denir? Disiplin amir memura hangi cezaları verebilir? Sorularına cevap arayacağız.

Disiplin Amiri Kime Denir?

Bildiğiniz gibi Memurlar ile alakalı birçok sorunun cevabı kanunlarda ve yönetmeliklerde bulunmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 124. Maddesinde disiplin amirinin tanımı yapılmaktadır. Kanuna göre Disiplin amiri; kurumların kuruluş ve görev özellikleri dikkate alınarak DPB’nin görüşüne dayanılarak özel yönetmeliklerinde tayin ve tespit edilecek amirlerdir.

Disiplin Amiri Memura Hangi Cezaları Verebilir?

Disiplin amirlerinin memurlara verebileceği cezalar yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda açıklanmıştır. Kanunun 126.Maddesinde Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarının verilebileceği açıklanmıştır. Yine aynı maddede memurun kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının memurun bağlı olduğu kurumdaki disiplin kurulunun kararı alındıktan sonra, atamaya yetkili amirler il disiplin kurullarının kararlarına dayanan hallerde Valiler tarafından verileceği belirtilir.

Memurluktan Çıkarma Cezasını Disiplin Amiri Verebilir mi?

Devlet memurluğundan çıkarma cezası da; amirlerin talepleri doğrultusunda, memurun bağlı bulunduğu kurumun yüksek disiplin kurulu kararı ile verilir. Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulunun memura başka bir ceza vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ya Cezayı Kabul etmek ya da cezayı reddetmek zorundadır. Eğer Kurul cezayı ret etmişse atamaya yetkili olan amirler memura disiplin cezası verebilirler. Fakat bu cezayı 15 gün içerisinde vermesi gerekir.

Disiplin amirleri memurlar uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarını soruşturmanın tamamlanmasını takiben 15 gün içerisinde vermek zorundadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Disiplin Amiri Memura Hangi Cezaları Verebilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!