Dışişleri Bakanlığı Dış Temsilciliklerde Staj Programı Başvuruları Başladı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Dış Temsilciliklerde Staj Programı başvuruları başlatıldı. Kimler Dışişleri Bakanlığı'nın dış temsilciliklerinde staj programı başvurularına başvurabilir. Staj başvuru şartları için tıklayınız.

54304
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Bakanlık çalışmaları, dış politika konuları ile diplomasi mesleğine ilgi duyan ve bu konularda tecrübe kazanmak isteyen sınırlı sayıda lisans ve lisansüstü öğrencilerine Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışı temsilciliklerinde staj olanağı sunacak. Dış Temsilciliklerinde staj programı başvurularına dair detayları My Memur olarak hazırladık.

Staj kapsamında öğrencilerin, bulundukları temsilciliklerin mesai düzenine dahil olmaları, kendilerine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirmeleri ve staj sonunda yurtdışı temsilciliklerin çalışmaları ve faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaları amaçlanmaktadır.

KİMLER STAJ BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,

Lisans veya lisansüstü öğrencisi olanlar (Tercihen 4 yıllık üniversitelerin 3. veya 4. sınıf öğrencisi),

Başvuru tarihleri itibariyle dörtlük sistemde en az 3,00 genel not ortalamasına sahip bulunanlar (Farklı bir not sistemi kullanan üniversitelerde okuyan öğrencilerin ortalamalarının dörtlük sistemdeki eşdeğerliği dikkate alınacaktır),

En az bir yabancı dili ileri düzeyde bilenler,

Başvurulan temsilcilik tarafından talep edilen özel şartları taşıyanlar,

Staj yapılacak dış temsilciliğe ulaşım, iaşe ve ibate giderlerini karşılamayı taahhüt edenler başvuru yapabilecek.

BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

SAM Başvuru Formu,

Fotoğraflı özgeçmiş,

Niyet mektubu (en fazla 400 kelime, dış politika ve akademik ilgi alanlarınızı içerecek şekilde staj programından beklentileriniz),

Transkript (Başvuru tarihleri itibariyle güncel olmalıdır. Başvuruda bulunacak yüksek lisans öğrencilerinin lisans ortalamaları dikkate alınacağından, lisans transkriptlerini de eklemeleri gerekmektedir),

Adli sicil kaydı (E-devlet üzerinden alınabilir.),

Fotoğraflı Güvenlik Soruşturması Formu,

Eğitim dili yüzde yüz yabancı dil olan bölümlerde okuyanlar hariç, Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya uluslararası dil sınavı sonuç belgesi (TOEFL, IELTS vb.) istenmektedir.

Söz konusu temsilciliklerde staj süresince mali yükümlülük öğrencilere ait olup, herhangi bir burs ya da maddi katkı sağlanmamaktadır.

Başvurular ve duyuru tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!