1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Dışişleri Bakanlığı Memurlarının Yurtdışına Sürekli Görevle Atanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Yayımlandı
Dışişleri Bakanlığı Memurlarının Yurtdışına Sürekli Görevle Atanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Yayımlandı

Dışişleri Bakanlığı Memurlarının Yurtdışına Sürekli Görevle Atanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Yayımlandı

30 Temmuz 2019 tarihli ve 30847 sayılı resmi gazetede Dışişleri Bakanlığı memurlarının yurtdışına sürekli görevle atanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı tarafından “Dışişleri Bakanlığı Memurlarının Yurtdışına Sürekli Görevle Atanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” yayımlandı. Yönetmelik 30 Temmuz 2019 tarihli ve 30847 sayılı resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdi. My Memur olarak yönetmeliğin tam halini aşağıdaki “PDF” dosyasında hazırladık.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MEMURLARININ YURTDIŞINA SÜREKLİ GÖREVLE ATANMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Bu Yönetmeliğin amacı, Dışişleri Bakanlığı memurlarının yurtdışına sürekli görevle atanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Bu Yönetmelik, Dışişleri Bakanlığında görev yapan ve yurtdışına sürekli görevle atanabilecek nitelikteki meslek memurlarını, konsolosluk ve ihtisas memurlarını, hukuk müşavirlerini,

Bu Yönetmelik, 7/7/2010 tarihli ve 6004 sayılı Dışişleri Bakanlığı Personeline İlişkin Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun 11 inci maddesi ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 127 ila 165 inci maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

BAKANLIK MEMURLARININ YURTDIŞINA SÜREKLİ GÖREVLE ATANMALARINA İLİŞKİN GENEL ESASLAR

Atamalara ilişkin genel ilkeler

Yurtdışına atamaya tabi memurların herhangi bir dış temsilciliğe atanmaya hazırlıklı olmaları gerekir.

Atamalarda hizmet gerekleri öncelikli olarak değerlendirilir ve görevin en iyi ve en verimli şekilde yerine getirilmesi göz önünde bulundurulur. Memurun görev motivasyonu, mesleki kabiliyet ve birikimleri ile disiplin durumu, temsil yeteneği, önceki görevleri ve görev yerleri de atamalarda değerlendirilir.

Atamalarda, Bakanlık Komisyonunun takdiri esas olmakla birlikte, memurların tercihleri de imkanlar ölçüsünde göz önünde bulundurulur.

Bakanlığın, hizmet gerekleri doğrultusunda bir memuru görev yaptığı dış temsilcilikten diğer bir dış temsilciliğe herhangi bir zamanda atama yetkisi ile 9 uncu madde ve 10 uncu maddenin ikinci fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtdışına atanmış memurların görev sürelerini atandıkları dış temsilcilikte tamamlamaları esastır.

Bakanlık, belirli coğrafi bölgeler, ülkeler, yabancı diller veya mesleki alanlar üzerinde uzmanlaşmayı ve mahrumiyet bölgelerinde görev yapılmasını teşvik etmek amacıyla, memurların ilgili temsilciliklerde görev almalarını ve gerekli hallerde görev sürelerinin uzatılmasını teminen gerekli düzenlemeleri yapar. Bakanlık Komisyonu, görev sürelerinin ne kadar uzatılacağına karar verirken, hizmet gerekleri öncelikli olmak üzere, memurun görev ve uzmanlaşma motivasyonu ile mevcut ve/veya önceki görev yerlerindeki mahrumiyet koşullarının derecesini ve bu görev yerlerinde geçirilen veya geçirilecek süreleri dikkate alır. Mali hizmetler uzmanları ile merkez memurlarının yurtdışındaki görev süreleri uzatılamaz.

Memurların, yurtdışına sürekli görevle atanabilmeleri için yurtdışı göreve başlayacakları tarihte askerlik hizmetini yapmış ya da askerlik hizmetinden muaf tutulmuş olmaları gerekir. Ancak, hizmet gereklilikleri dikkate alınarak, askerlik görevini ifa etmemiş personel, istisnai olarak, yurtdışı temsilcilik gruplandırmasında son iki kategoride bulunan temsilciliklere atanabilir.

Aday memurlar yurtdışına sürekli görevle atanamaz.

Ücretsiz izinde bulunan ya da ücretsiz izinli sayılan memurlar, bu izinlerinin sonuna kadar yurtdışına atanamaz. Bu memurlar, izinli oldukları süre sonrasında fiilen en az altı ay görev yaptıktan sonra atama kararnamesine dahil edilebilirler. Mali hizmetler uzmanları ile merkez memurları ise, bu Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları halinde, ücretsiz izinlerinin bittiği takvim yılını takip eden yıl hazırlanacak atama kararnamesine dahil edilebilir.

Yönetmelik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler