1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Dışişleri Uzmanlığı Yönetmeliği Yayımlandı! 30 Temmuz 2019
Dışişleri Uzmanlığı Yönetmeliği Yayımlandı! 30 Temmuz 2019

Dışişleri Uzmanlığı Yönetmeliği Yayımlandı! 30 Temmuz 2019

30 Temmuz 2019 Tarihli ve 30847 Sayılı Resmi Gazetede “Dışişleri Uzmanlığı Yönetmeliği” yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik detaylarına My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı tarafından “Dışişleri Uzmanlığı Yönetmeliği” yayımlanarak yürürlüğe girdi. 30 Temmuz 2019 Tarihli ve 30847 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğin tüm detaylarını My Memur olarak hazırladık.

DIŞİŞLERİ UZMANLIĞI YÖNETMELİĞİ

Bu Yönetmeliğin amacı, dışişleri uzman yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, uzmanlık tezi hazırlamaları, yeterlik sınavları ve uzmanlığa atanmaları ile uzman ve uzman yardımcılarının çalışma usul ve esasları, görev, yetki ve sorumluluklarını düzenlemektir.

Bu Yönetmelik dışişleri uzmanları ve uzman yardımcılarını kapsar.

Bu Yönetmelik, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 41 inci maddesi ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 160 ıncı maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

UZMAN YARDIMCILIĞINA GİRİŞ

Giriş sınavı ve duyuru

Dışişleri uzman yardımcıları mesleğe özel yarışma sınavı ile alınır. Dışişleri uzman yardımcılığı giriş sınavı, yazılı ve sözlü sınavdan oluşur.

Giriş sınavına çağrılacak aday sayısı, atama yapılacak kadro sayısının yirmi katından fazla olamaz.

Giriş sınavına katılacaklarda aranacak KPSS puan türleri ve taban puanlar ile diğer genel ve özel şartlar, başvuruların tarihi, yeri ve şekli ile istenecek belgeler, sınavın yeri, niteliği, ataması öngörülen memuriyet sınıfı, kadro derecesi ve unvanı, sınav konuları, değerlendirme yöntemi ve sınavın zamanı ile çağrılacak aday sayısı sınav tarihinden en az otuz gün önce Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun ve Bakanlığın internet sitesinde yayımlanır.

GİRİŞ SINAVINA KATILMA ŞARTLARI

Dışişleri uzman yardımcılığı giriş sınavına katılabilmek için;

657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde sayılan şartları taşımak,

Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme ve hukuk fakültelerinden veya Bakanlıkça ihtiyaç duyulan ve sınav duyurusunda ilan edilen bölümler ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az % 80’ine sahip olan diğer bölümlerden mezun olmak,

Giriş sınavının yapıldığı tarih itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak,

İlanda belirtilen dillerin birinden sınavın açıldığı yılın ocak ayının ilk gününden geriye doğru hesaplanmak üzere son iki yıl içerisinde YDS/e-YDS’den asgari (C) düzeyinde ya da dil yeterliği bakımından buna denkliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olmak,

İlanda belirtilen KPSS puan türünden/türlerinden taban puan ve üzeri puanı almış olmak şartıyla, yapılacak puan sıralamasında sınava çağrılacak kişi sayısı içerisinde yer almak gerekir.

Yönetmelik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler