Diyanet 2019 Yılı İhtisas Kursu İçin Başvurular Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 2019 yılı ihtisas kursuna kursiyer seçim sınav duyurusu yayımladı. Sözleşmeli Personel ve Memurlar nasıl başvuruda bulunabilir.

featured

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı ihtisas kursuna kursiyer seçim sınav duyurusu yayımladı. Diyanet İşleri Başkanlığı DİB en az lisans düzeyinde olan ve dini yükseköğretim görmüş olan memurlar için, görev alanı ile ilgili konularda hizmet içinde bilgisini artırması ve uzmanlaşması amacıyla 2019 yılı Eylül ayından itibaren hizmet içi eğitim ihtisas kursu düzenleyecek. DİB kursa katılacak olan personellerin memurların seçimini yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirecek.

DİB 2019 İHTİSAS KURSUNA KİMLER KATILABİLİR

DİB 2019 yılı ihtisas kursuna başvuru yapacak olan memurların öncelikle dini yükseköğretim görmüş olmaları gerekiyor. Adayların Sözleşmeli personel yada  memur olması gerekiyor. Memuriyette adaylığı kaldırılmış veya 01 Eylül 2019 tarihine kadar kaldırılacak olması gerekiyor. Diğer şartlar ise şu şekildedir.

  1. 4/B sözleşmeli statüde çalışmaya 01 Eylül 2018 ve önceki tarihlerde başlamış olmak,
  2. Dini yükseköğrenim son sınıf öğrencisi olan memurların başvuruları; Fakülte Dekanlıklarından veya e-devletten aldıkları durumlarını gösterir yeni tarihli belgeyi sisteme yüklemeleri halinde kabul edilecek.
  3. Uzun süreli yurtdışı görevinde bulunmamak
  4. 01 Ocak 1979 ve sonraki tarihlerde doğmuş olmak
  5. Önceki yıllarda hizmet içi eğitim ihtisas kursuna katıldığı halde kurstan herhangi bir sebeple birden fazla ilişiği kesilmemiş olmak.

BAŞVURU NASIL GERÇEKLEŞİYOR

Adaylar başvurularını DİBBYS’ye (https://dibbys.diyanet.gov.tr) kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile girerek, İKYS sınavlar menüsünden yapacaklardır.

Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan ve posta yolu ile yapılan müracaatlar ile 31 Mayıs 2019 tarihi saat 16.30’dan sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Sınav başvurularında adayın beyanı esas alınacaktır.

SON BAŞVURU TARİHİ:   31 MAYIS 2019

Sınav İşlemleri:

Kursiyer seçim sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacaktır.

Sözlü sınavda 70 ve üzeri puan alan ve sıralamaya giren erkek adaylardan 350, kadın adaylardan ise 50 personel kursa katılmaya hak kazanacaktır.

 Yazılı Sınav: Yazılı sınav yer ve tarihi daha sonra ilan edilecektir.Yazılı sınav, çoktan seçmeli test şeklinde yapılacak ve toplam 100 sorudan oluşacaktır.

Adaylar; “sınav giriş belgesi” alma ve “sınav sonuç öğrenme” işlemlerini DİBBYS üzerinden gerçekleştireceklerdir.

Adaylar sınava gelirken “sınav giriş belgesi” ile birlikte T.C. kimlik no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (T.C kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklar.

Sözlü Sınav: Yazılı sınavda en yüksek puan alan erkek adaylardan ilk 1000 aday sözlü sınava çağrılacaktır. (1000’inci adayla aynı puana sahip diğer adaylar da sözlü sınava çağrılacaktır.)

Yazılı sınavda en yüksek puan alan kadın adaylardan ilk 150 aday sözlü sınava çağrılacaktır. (150’inci adayla aynı puana sahip diğer adaylar da sözlü sınava çağrılacaktır.)

Adaylar, yazılı sınav sonuçlarının ilanından sonra Başkanlıkça duyurulacak tarih ve sınav merkezinde sözlü sınava alınacaklardır.

Adaylar; sözlü sınav öncesinde, “sınav giriş belgesi” alma ve “sınav sonuç öğrenme” işlemlerini DİBBYS üzerinden gerçekleştireceklerdir.

Adaylar sınava gelirken; “sınav giriş belgesi” ile birlikte T.C. kimlik no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (T.C kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

Adaylara sınava girecekleri günün sabahında sözlü sınavda değerlendirilmek üzere kompozisyon yazdırılacaktır. Kompozisyon konuları günlük olarak sözlü sınav komisyonunca belirlenecektir.

SINAV KONULARI

Yazılı Sınav Konuları:

Arapça

İlahiyat alanı ve Genel Kültür

Sözlü Sınav Konuları:

Kur’an-ı Kerîm

Arapça

İlahiyat alanı

Temsil Kabiliyeti ve Genel Kültür 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyanet 2019 Yılı İhtisas Kursu İçin Başvurular Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!