Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 3 bin 672 memur açığa alındı

Diyanet İşleri Başkanlığı DİB, şu ana kadar toplam 3 bin 672 kamu çalışanın görevden el çektirildiğini açıkladı.

23448
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY temizliği Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada FETÖ/PDY ile ilişkili 3 bin 672 personelin görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında her kademeden FETÖ/PDY ile ilişkili 2.560 personelin daha görevlerinden uzaklaştırıldığını açıkladı. DİB, ilk etapta 492, ikinci etapta 620 personeli görevden uzaklaştırmıştı. Bugün açığa alınanlarla birlikte toplam 3.672 personel görevden el çektirildiğini açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda oluşturduğu komisyonlar kapsamlı çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

AÇIĞA ALMA NE ANLAMA GELİR?

Devlet memurları Kanunu’nun 137-145. açığa alınma şu şekilde tanımlanmaktadır. Açığa alama görevi başında kalmasında sakınca görülecek “devlet memurları” hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. Kamuoyunda açığa alınma ya da el çektirme olarak bilinmesine karşın mevzuatta böyle tarif edilmemiştir. Açığa alma, memuriyetten atılma uygulaması ile karıştırılmamalıdır. Açığa alınan memurun memuriyet hayatı biter şeklindeki yorumlar yanlış olarak tabir edilmektedir. Açığa alınan personelin işten atılarak memuriyet hayatı bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Açığa alınan kamu çalışanları hakkında yapılacak olan idari ve savcılık soruşturması kapsamında personel göreve iade edilecek mi yoksa memuriyetten atılacak mı belli olacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!